עו״ד נאור: פני המנהיג – כפני המדינה

אם יוחלט על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה - האם עליו להתפטר?

נעמה בן-חיים , כ"ה באב תשע"ז

עו״ד נאור: פני המנהיג – כפני המדינה-ערוץ 7
עו״ד תומר נאור
צילום: שניר קציר, ROI

"ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות - אין לו מנדט מוסרי וציבורי לקבוע דברים כל כך גורליים למדינת ישראל".

את הדברים הברורים האלה אמר אחד, בנימין נתניהו שמו, יו"ר האופוזיציה במאי 2008. הדברים נאמרו רגע אחרי שפורסמו החשדות נגד ראש הממשלה המכהן דאז אהוד אולמרט בפרשת טלנסקי.

האמת? צודק. נזכיר לרגע במי מדובר. ראש ממשלת ישראל. הגורם הבכיר ביותר במדינת ישראל, הוא העושה בשמה, הוא החותם בשמה, הוא אשר קובע את המדיניות והוא אשר אחראי (בכובעו הביצועי) להוציא מדיניות זו מן הכוח אל הפועל. פני המדינה הם כפני העומד בראשה.

בימים האחרונים אנו שומעים קולות שקוראים לראש הממשלה להישאר בכיסאו גם אם יוגש נגדו כתב אישום. מלומדים שונים מסבירים לציבור שאין הוראת דין מפורשת המתייחסת למקרה שבו מוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן, וכי אל לנו ללמוד ממקרי דרעי ופנחסי (שם הורה בית המשפט לפטר שר וסגן שר שנגדם הוגש כתב אישום), בין היתר כי המדובר בראש ממשלה.

נניח בצד את השאלה הפרקטית הבסיסית כיצד אדם שמבלה את ימיו על כס הנאשם בבית המשפט ונאבק על חפותו יוכל לקבל החלטות הרות גורל בראש צלול.

גם אם נניח שהחוק שותק בעניין מפורש זה (והוא אכן שותק), האם אכן החוק הוא חזות הכול? האם אנחנו רוצים לחיות במדינה שבה כל מה שלא אסור מותר? האין אנחנו רוצים לסגל לעצמנו אמות מידה נורמטיביות, מוסריות, ראויות יותר? אני סבור שכן. פני המנהיג כפני המדינה.

"למדינת ישראל מגיעה הנהגה נקיית כפיים וישרת דרך – ולא חשוד בתאוות בצע כסף", אמר ח"כ (דאז) אורי אריאל על אולמרט באותו היום. האמת? צודק.

עו״ד תומר נאור

מנהל מחלקת ליטיגציה בתנועה לאיכות השלטון