בעז העצני
בעז העצני צילום: קדמיאלה העצני

מוטיבציה היא עיקר כוחו של צבא. מטוסים, טנקים, טכנולוגיה וסייבר חשובים, אבל בלי מוטיבציה ואמונה בצדקת הדרך, כל אלו אינם אלא ערימה של ברזלים, ולכן הנתון שפורסם השבוע על הירידה במוטיבציה לשירות קרבי כה מדאיג.

סיבה טבעית לירידה היא תקופת שקט ארוכה שיוצרת הרגשה שאין צורך מיידי בהיחלצות לטובת הכלל, ואפשר ללכת למקצועות צבאיים שיועילו גם בהמשך החיים. אבל פיקוד צה"ל, למרבה הפלצות, כנראה הרגיש שיש צורך להעצים את התופעה באמצעים שונים.

קודם פוגעים בציבור בעל שיעור המוטיבציה הגבוה ביותר, כלומר הציונות הדתית ומתיישבי יו"ש. כך החל המאבק הנוקשה בבעלי הזקנים, הגבלתם והשפלתם. במקביל הדירו את הרבנות הצבאית מכל פעילות חינוכית בצבא, השפילו את הרב הצבאי הראשי הנכנס בדרך לקבלת המינוי, התכחשו להסכמים לגבי תנאי שירות של חרדים וכפו על חיילים דתיים לשמוע שירת נשים. תוך כדי, מאמץ פיקוד צה"ל אופנה פוסט-מודרנית פמיניסטית של בנות ביחידות קרביות מעורבות, חינוך למיטב ערכי הלהט"ב, כולל מימון הליכי שינוי מין.

נראה בעליל שהמניע של צמרת צה"ל הוא אידיאולוגי, פוסט-מודרני, המשתייך לאינטרנציונל הליברלי העולמי ושופרו המובהק כאן, עיתון 'הארץ'. לכן מתעכב קידומם של קצינים קרביים מצטיינים דוגמת עופר וינטר; לכן מגדילים את היחידות הקרביות המעורבות, לאחר שהתברר שהניסוי נכשל; לכן גם מקדם צה"ל מיזמי התיישבות ערבית ביו"ש וחונק את ההתיישבות היהודית. התוכנית חסרת האחריות להכפיל את העיר קלקיליה החלה במינהל האזרחי ואושרה על ידי הרמטכ"ל.

כחלק מאותה אידיאולוגיה הכריז צה"ל מלחמה על אלאור אזריה שחיסל מחבל, למרות שאפשר היה להעמיד אותו לדין משמעתי ולסיים מיד את הפרשה. אך מכיוון שאדוני 'הארץ' עלולים להתרגז, העדיפו לצאת למסע צלב חינוכי בהתאם לערכי השמאל. פיקוד הצבא תקף אותו בבוטות בטרם חקירה, הוא הועמד למשפט ראווה וגויס פרקליט הצמרת, נדב ויסמן, כדי לוודא הרשעה.

כעת, כשמחבלים נשארים בחיים לאחר שהחיילים קלטו את המסר, כשחיילים מנתקים מגע נוכח פרובוקציות ערביות, ולפעמים אף אינם נחלצים לעזרת אזרחים מותקפים, מתברר שהחיילים אינם נהנים מהמצב הזה ומצביעים ברגליים. אין נתונים על התנדבות לשירות קבע, אך איש לא יופתע אם יתברר שגם שם קיימת ירידה.

'הסדיר יבלום?' זהו שמו של ספר על כישלון בלימת המצרים במלחמת יום כיפור. מה תהיה הרמה של היחידות שאמורות לבלום מלחמה עתידית? מי יבלום? גדוד קרקל המעורב, עו"ד ויסמן? אנשי הפרקליטות הצבאית ובנות היוהל"מ?