העם עם החייל

פרויקט מימון ההמונים למען אלאור אזריה הצליח לגייס בתוך זמן קצר סכום גבוה ובעיקר תמיכה גורפת מכל שכבות האוכלוסייה

חגית רוזנבאום , כ"ה באב תשע"ז

העם עם החייל               -ערוץ 7
"לא ידעתי עד כמה התגובות יפתיעו אותי". איילת לאש
צילום: יח"צ

ההודעה הזאת גרמה לאיילת לאש להתרגשות מיוחדת: הייתה זו אם שפנתה אליה וסיפרה שבתה מבקשת לתרום לאלאור אזריה דרך פרויקט מימון ההמונים שיזמה לאש, אבל לבת אין כסף. "הילדה התעקשה לתרום, אז הן סיכמו שהיא תעבוד בגינה ואת שכרה תתרום למבצע".

באמתחתה של לאש עוד כמה וכמה סיפורים שכאלה, אבל מה שהפתיע אותה במיוחד היו תגובות של חיילים מהשטח, ששמעו על פרויקט ההתרמה. "חיילים, קצינים ואנשי משטרה פנו אליי בפרטי וכתבו לי שהם לא יכולים להביע הזדהות בפומבי כי אסור להם, אבל הם פשוט מאושרים שמיזם כזה עלה. כתב לי חייל לוחם שנמצא באחת הגזרות באיו"ש: 'ראיתי את הפרויקט המדהים שלך, ותדעי שזה ממש מחמם את הלב לי ולחברי הפלוגה לשמוע ולראות את התמיכה של עם ישראל'. זאת הודעה שקיבלתי בעשרות וריאציות שונות. הפרויקט הזה מרומם חיילים רבים ועוזר להם להעלאת המורל".

רק בשבוע שעבר יצא לדרך המיזם באתר 'גיב בק' של 'הדסטארט' בשם "עוזרים לאלאור ולמשפחה", וכבר בימים הראשונים נאספו 140 אלף שקלים מתוך היעד שהוצב: 220 אלף שקלים. "אני מקווה שנגיע ליעד בקלות ובקרוב, ובעז"ה נצליח להכפיל את הסכום", מייחלת לאש.

לפצות על העוול

איילת לאש (28), תושבת רחלים, נשואה ואם לשלושה, עובדת ביומיום כמורה לחינוך מיוחד. בין לבין היא משלבת פעילות ציבורית, ובעיקר כותבת ומפרסמת פוסטים ומאמרים בתחום הפוליטי. הרעיון למיזם התרומות לאזריה ומשפחתו קרם אצלה עור וגידים בד בבד עם המעקב המתסכל שחוותה, כמו רבים בציבור הישראלי, אחרי פרשת המשפט והכליאה של החייל. "מצאתי את עצמי שומעת או קוראת חדשות, ותופסת את הראש מרוב טירוף וחוסר אונים", היא מתארת. "מדינת ישראל, שנמצאת במלחמה מתמדת מול אויב, מנהלת משפט ראווה מעוות וצדקני נגד חייל שחיסל מחבל. אפשר להתווכח על המעשה של אלאור, אם הפר פקודות מנהליות או לא, אבל בשורה התחתונה, החייל הזה עשה את המעשה המתבקש ביותר בפן המוסרי: הוא חיסל מחבל!".

לאש מלינה על חוסר הגיבוי המתמשך כלפי אזריה: "גם אם המערכת חשבה שהייתה פה הפרת פקודה, היה ראוי וחובה לסגור את הסיפור הזה בתוך הצבא, ביומיים מחבוש או משהו כזה וגמרנו. אבל להגיע לסאגה המופרכת הזאת, שבה הצבא ומערכת המשפט מנהלים מלחמה עיקשת מול חייל אחד בודד? לא רק שלא נותנים לו גב, לא רק שאין גיבוי מהמפקדים, עוד מגייסים את טובי המומחים כדי להרשיע אותו? ברור שהמאבק פה הוא אידיאולוגי, ויש פה כל מיני פוליטיקאים ובכירים בצבא שמצאו לנכון לצחצח את מצפונם וליחצן את המוסר המעוות והמתייפייף, והכול על חשבון החייל הפשוט".

הכתף הקרה שהפנתה המערכת הביטחונית והמשפטית לאזריה, גרמה ללאש ליזום פעולה הפוכה שתשקף את עמדת הציבור. "החלטתי לקום ולעשות. המערכת לא נתנה גב? אנחנו ניתן. אנחנו נפצה את החייל. אנחנו נתקן קצת, כמה שאפשר, את העוול המשווע הזה".

למה דווקא באמצעות מימון כספי? אפשר למשל לערוך עצרות תמיכה.

"הרעיון לתרומה כספית עלה אצלי משתי סיבות. קודם כול, פיצוי כספי: אנחנו רוצים לפצות את אלאור ומשפחתו על העוול המתמשך שנגרם להם. על שנה וחצי של משפטים ודיונים ומעצר וכאב לב וחוסר אונים וחוסר אמון במערכת. ההוצאות בהתנהלות משפט כזה הן גדולות, המחיר הנפשי והבריאותי שמשפחתו של אלאור שילמה הוא גבוה מאוד, וזה מזעזע בעיניי. הורים ששלחו את בנם בגאווה להגן על המולדת ולהילחם בטרור, מוצאים את עצמם בתוך חלום בלהות, מלווים את בנם לכלא בעוון חיסל מחבל. פיצוי כספי זה המעט שבמעט שאנחנו יכולים לתת על הסבל המיותר שסבלו עד כה".

אבל פרט לכך, מסבירה לאש, אזריה גם סופג נזק כספי כבד כתוצאה מהתהליך: "בשעה שחבריו השתחררו מצה"ל ויוצאים לעבודה וללימודים - אלאור כלוא. אני רוצה שביום שהוא ייצא מהכלא הוא יקבל מאיתנו, העם, מענק. שתהיה לו התחלה חדשה וטובה, פלטפורמה להתחיל חיים שקטים ונורמליים".

יצוין כי לאחר שהפרויקט עלה לאוויר, נודע כי צה"ל החליט לשלול את מענק השחרור והפיקדון מאזריה, מה שמעניק לפרויקט משנה חשיבות. "מדינת ישראל יודעת לתת מחוות בשווי מיליארדים לאויב, אבל את המענק לחייל מצטיין היא חוסכת. אותו היא מענישה במלוא החומרה", תוקפת לאש.

לאש גם יצרה קשר עם הוריו של אזריה וקיבלה את אישורם להעלאת הפרויקט. "הם מאוד הודו על התמיכה, ומאוד חימם את ליבם לראות שעם ישראל לא עובר הלאה, לא מפנה גב, ותומך". עם אלאור עצמו עדיין אי אפשר ליצור קשר, היא מספרת, אבל "אני מאוד מחכה לשמוע איך הוא יגיב למיזם. אני בטוחה שזה יעשה לו טוב ויעודד את רוחו".

זרם התגובות המהיר וההיענות הגבוהה בתרומות הפתיעו אותה. "לא ידעתי עד כמה התגובות יפתיעו אותי", היא משתפת, "מאות אנשים חיזקו ותמכו והתלהבו. קיבלתי עשרות פניות והודעות מרגשות מאנשים שהרגישו שסוף סוף יש להם מה לעשות. יש להם איך לנתב את כל הדיכאון שהצטבר מהסיפור הזה. נדהמתי לראות את ההתגייסות ואת רוחב הלב של העם הזה. הרבה אנשים פנו אליי וביקשו להציע תשורות לפרויקט. אנשים נידבו זמן וכסף מהעבודה שלהם לטובת הפרויקט, וזה מדהים".

כאמור, לאש קיבלה תגובות גם מחיילים שהודו לה, ולצדם אחרים שסיפרו כיצד "אפקט אזריה" משפיע עליהם בפועל כלוחמים בשטח. "חייל כתב לי: 'כל המשפט הזה השפיע מאוד על הלוחמים... חיילים מפחדים לירות גם כשיש סיכון ממשי לחיים שלהם. מחבלים, הפס"דים מוגזמים, בקת"בים, ישר אומרים 'מה אם לא יהיה גיבוי מלמעלה?'". זוהי הודעה מזעזעת בעיניי. זה שחיילים עומדים במצבי סיכון ומפחדים להגיב שמא לא יהיה גיבוי - זה אבסורד שאסור שיקרה! זה מדגיש לי כמה חשובה התמיכה הזאת מהעם, כמה אנחנו, העם, צריכים לתת את הקול שלנו ואת האמירה והגיבוי המלא לחיילים. יש המון חיילים שנושאים עיניהם למיזם הזה".

המטרה: לעבור את הסכום בגדול

מה דורש ממך קידום הפרויקט? זה לכאורה לא מסתכם בפתיחת דף בהדסטארט.

"נכון. החלק הקשה הוא לדאוג שהנושא לא ידעך ולנסות לעורר את העניין כל הזמן. יש הרבה פעילים ואנשים טובים שעוזרים לי כל הזמן, אם זה בלהפיץ ברשתות החברתיות ובקבוצות ווטסאפ, אם זה בעיצוב פלאיירים, קישור בין אנשים שיכולים לסייע ועוד. בלי כל האנשים המתוקים האלה שטורחים ומשקיעים מזמנם - לא הייתי מצליחה בכלל".

מה תיחשב מבחינתך הצלחה של המיזם?

"בטווח המיידי - כמובן, שנצליח להגיע לסכום במהירות ולעקוף אותו ובענק. בטווח היותר רחוק, אני אשמח לדעת שהצלחנו להעביר מסר חד וברור להנהגה ולמערכת המשפט בישראל. אנחנו לא מוכנים לראות תמונות כאלה שוב. אם המערכת לא תגבה את לוחמיה - אנחנו העם נעמוד לצידם. אנחנו רוצים להשיב את המוסר היהודי להיות אבן הדרך בהתנהלות שלנו כעם. כדי שנצליח להעביר את המסר ולצלוח את המיזם, אני קוראת לכל מי שקורא שורות אלו להיות שותף. חפשו את המיזם באתר 'גיב בק' תחת הכותרת 'עוזרים לאלאור ולמשפחה'. בואו לתת גב".