זו לא אותה ברצלונה

ברצלונה הפופלארית הצטרפה למדינות השכול שהטרור האכזרי היכה בהן. זה הזמן להשתיק את יפי הנפש ולאפשר למערכת הביטחון לעבוד.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו באב תשע"ז

זו לא אותה ברצלונה     -ערוץ 7
ברצלונה הבוקר
צילום: רויטרס

13 שנה אחורה. 11 במארס 2004, קרוב ל-8 בבוקר, מדריד. 10 מטעני חבלה התפוצצו כמעט בו זמנית בקרונות של ארבע רכבות נוסעים.

התוצאה היתה מחרידה: 191 בני אדם נהרגו וכ-1,500 נוספים נפצעו. מדריד היתה לדם ואש ותמרות עשן.

הזוועה אתמול בעיר התיירותית הביאה את כלי התקשורת בישראל ובעולם לפתוח בגל פתוח. העולם כולו הוכה בהלם.

"שובו של הג'יהאד", זעקו אתמול הכותרות האדומות בספרד על רקע פיגועי הטרור הרצחניים והחזירו את המדינה 13 שנה אחורה במנהרת הזמן. שוב ספרד מדממת. שוב העולם כאב את כאבה, זעק את זעקתה.

ולא בכדי. ברצלונה אינה עוד עיר באירופה, אינה עוד יעד תיירותי פופלארי. ברצלונה מוכרת לישראלים כשקטה ופסטוראלית המספקת רוגע מהמירוץ, מהלחץ ומהעומס הבלתי נגמרים כאן בתוך ישראל.

שדרת לה ראמבלה היא לא עוד שדרה באירופה. היא מרכזת סביבה עשרות בתי קפה, שוק פירות ענק, חנויות בגדים ומותגים בלי סוף. קשה מאוד למצוא מסעדות כשרות בברצלונה. ועדיין ישראלים רבים נהנים בשדרה הזו גם ממסעדה כשרה שבה אפשר לנשנש "חתיכת עוף" טעימה וגם לקפוץ ל"מעוז" וליהנות מפלאפל כשר ליהודים.

אמש ברצלונה שינתה פניה. זו לא אותה ברצלונה.

לא הופתעתי שכוחות הביטחון בעיר התקשו ברגעים הראשונים לנהל את האירוע. הם אינם מורגלים לאירועי טרור בהיקף כה רצחני. מספר פעמים בעבר בעת שנחתי בחדרי במלון על השדרה נבהלתי לרגע מסירנות וניידות ביטחון ששעטו בקולות רמים בשדרה והזכירו לי את הדקות הקשות לאחר פיגוע בישראל. בדרך כלל הניידות עשו את דרכן לקטטה קטנה, חילופי צעקות או גניבת ארנק מתיירת.

בבירה הקטלונית קיוו שהטרור המוסלמי המכה את אירופה ישאיר אותה מחוץ למשחק הקטלני. אודה שעם התגברות הטרור האיסלאמי באירופה הצפיפות בשדרה הזו החלה קצת להדאיג. אלפי התיירים המטיילים בשדרה בו זמנית להנאתם מוציאים את המוסלמים הקיצונים משלוותם.

העולם מתאבל כרגע על רצח חפים מפשע אך על העולם המערבי להתעורר. כמו בישראל גם בעולם כולו קשה מאוד לעצור טרור מהסוג הזה. הנפת דגל שחור אחרי פיגוע לא תעצור מחבלים צמאי דם להמשיך להכות בברלין, בלונדון, בברצלונה ובישראל.

חובה על מדינות אירופה להפסיק לגמגם, לשלב ידיים ולשתף פעולה מול אלה המנסים להשליט את האסלאם באלימות על העולם. חולשה וגימגום, כפי ששומעים עדין ממנהיגים באירופה, יובילו את העולם החופשי לקסטרופה.

חובה על רשויות הביטחון להתעלם מרעשי הרקע, להתעלם מ"יפי הנפש", להפסיק להטריד אותנו עם "הפרת זכויות" כשמדובר בביטחונם של חפים מפשע, להפסיק ליילל לנו על הפשטה של מוסלמי כזה או אחר בשדה התעופה. תנו למערכת הביטחון לעבוד בשקט.