יעקב ליצמן
יעקב ליצמןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על רקע העבודות המתוכננות לשבת הקרובה ולזו שאחריה ברכבת ישראל, הדויע שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) כי מדובר בהפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני.

"קול זעקת השבת צריכה להרעיש עולם ומלואו וכי הכאב על הפגיעה בשבת קדשנו על דבר שאפשר למנוע אותו – פוצעת כל לב יהודי", אמר ליצמן והוסיף כי בשיחה עם שר הפנים אריה דרעי הוסכם כי הנציגות החרדית "לא תשלים עם המצב הנוכחי בו כל כמה שבועות אנו מתעוררים שוב לדיווחים על חילול שבת ממשלתי למרות הסיכומים הברורים והמפורשים שהדבר לא יחזור".

"עצם העובדה שאנו נדרשים שוב ושוב לענין כה כואב ופוגע כחילול שבת בפרהסיה רח"ל – מהווה פגיעה בשותפות הקואליציונית, תוך הפרה ברורה של מה שסוכם על דעת ראש הממשלה והשרים הנוגעים לדבר", הוסיף ליצמן.

במקביל, 'ועדת הארבעה' שמונתה על ידי הסיעות החרדיות ומורכבת מסיעות ש"ס ויהדות התורה, שיגרה מכתב לראש הממשלה בו היא מוחה על העבודות המתוכננות בשבת.

"בשבת הקרובה ובשבת שלאחריה מתוכננות להתבצע עבודות תשתית על ידי רכבת ישראל, בחסות משרד התחבורה ובגיבוי משרד העבודה, בניגוד לסיכומים וההבטחות המושתתות על שמירת הסטטוס קוו ושמירת השבת במרחב הציבורי. מדיניות הממשלה המוצהרת והמוסכמת הינה לקדש את קדושת השבת כערך עליון, ולמנוע את היותה של השבת יום ככל הימים.

"אנו פונים אליך מתוקף תפקידך כמי שעומד בראשות הממשלה לדרוש קייום ויישום מדיניות הממשלה המסוכמת, ועל כן עליך להורות על הפסקת עבודות בשבת לחלוטין. אנו מבהירים כי לא נוכל לתת יד לשום היתר או הקלה בפגיעה בשבת בכך שעבודות תשתיות ותחזוקה מלכתחילה להיעשות ולהתבצע בשבת פעם אחר פעם בחסות ובגיבוי משרדי הממשלה המהווה הפרה של מדיניות הממשלה רמיסת שבת קודש ופגיעה באבני היסוד של העם היהודי".