שערי צדק
שערי צדק צילום: חזקי עזרא

אם לארבעה ילדים נפטרה בליל שבת בבית החולים שערי צדק בירושלים, קרוב לשבוע לאחר שילדה את בנה הרביעי, כך מדווח הבוקר (ראשון) העיתון "ידיעות אחרונות".

האישה, בשנות ה-30 לחייה, ילדה לפני כשבוע בן במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים. הלידה עברה בשלום והבן והאם שוחררו במצב טוב לביתם.

בליל שבת, שישה ימים לאחר הלידה, התלוננה האם על כאבי בטן עזים ואמבולנס של מד"א פינה אותה מביתה בשכונת הבוכרים לשערי צדק.

לאחר מספר שעות נשלחה האם לבדיקת שתן, אך התמוטטה סמוך לחדר השירותים. הצוות הרפואי ניסה לבצע ניסיונות החייאה, אך אלו לא צלחו ומותה נקבע.

בית החולים העביר למשרד הבריאות דיווח על המקרה. המשרד פתח בבדיקה, וההערכה היא שמותה נגרם כתוצאה מתסחיף מי שפיר, שהיא תופעה שלא ניתן לצפות אותה. ככל הנראה אין חשד לרשלנות מצד בית החולים.

תסחיף מי שפיר הוא תופעה במסגרתה מתקיימת חדירה של חומרים מנוזל מי השפיר לתוך מחזור הדם. כתוצאה מכך יוצר הגוף תגובה אלרגית חריפה ומפריש חומרים רבים שתפקידם להילחם בפולשים הזרים. התגובה גורמת לאי־יציבות מסוכנת של מערכת הדם־לב־ריאה. לפי הנתונים, תסחיף מי שפיר מתרחש אחת ל־20 אלף לידות. שיעור התמותה ממנו הוא 13% עד 30%. שיעור התמותה של התינוקות נע בין 9% ל־44%.

מבית החולים שערי צדק נמסר בעקבות המקרה: "נסיבות הפטירה אינן מעידות על אבחנה מדויקת, אך האבחנות הסבירות הן דימום פנימי או תסחיף מי שפיר, המתואר בספרות הרפואית כאירוע נדיר המתרחש בימים שלאחר הלידה. הלידה, שהתקיימה שישה ימים קודם למותה של היולדת, הייתה לידה נרתיקנית ללא כל סיבוך, והיולדת שוחררה לאחר יומיים בריאה, עם תינוק בריא. בית החולים משתתף בצער המשפחה, המקרה דווח למשרד הבריאות".