הקהילה היהודית בפולין
הקהילה היהודית בפוליןפלאש 90

לפני כשבועיים שלחו ראשי הקהילה היהודית בפולין, בהם הרב הראשי מיכאל שודריך, נשיאת הקהילה אנה צי'פצ'ינסקה ויו"ר ארגון הגג של הקהילות היהודיות לסלב פישבסקי, מכתב ליו"ר מפלגת השלטון "חוק וצדק" ירוסלב קצ'ינסקי, בו סיפרו על החשש בקרב חברי הקהילה היהודית במדינה עקב התגברות האנטישמיות בחודשים האחרונים.

הם טענו כי מפלגת השלטון אינה עושה מספיק על מנת להילחם בתופעת האנטישמיות המתגברת בפולין, וצ'יפצ'ינסקה אף טענה כי "יהודי פולין הגיעו לנקודה הנמוכה ביותר בתחושת הביטחון שלהם תחת מפלגת "חוק וצדק", כדבריה.

אלא שהמכתב גרם לזעם רב בקרב חברים אחרים בקהילה היהודית, שיצאו נגד המכתב וכינו אותו "מטופש" ואף תקפו את ראשי הקהילה היהודית בטענה כי המכתב היווה חלק מ"מלחמה פוליטית" כנגד מפלגת השלטון.

יו"ר הארגון התרבותי של יהודי פולין (TSKZ) ארתור הופמן, יחד עם מנהיגים אחרים בקהילה היהודית ובהם הרב של חב"ד בורשה שלום סטמבלר, רב חב"ד בקרקוב אליעזר גור-ארי, ומייסד עמותת "ממעמקים" לשימור זכר השואה ג'וני דניאלס, הגיעו ללשכתו של קצ'ינסקי על מנת לדון במצב האנטישמיות והחיים היהודיים בפולין.

"המכתב הוא מטופש. תקריות אנטישמיות הן נדירות בפולין. פולין בטוחה יותר עבור יהודים וידידותית יותר לישראל מאשר גרמניה, צרפת, שבדיה, ומרבית מדינות אירופה האחרות. המכתב הוא חלק ממלחמה פוליטית. אולי לאנשים האלו מהקהילה היהודית יש עמדות פוליטיות אחרות, ולכן הם מחפשים משהו לעשות כנגד מפלגת השלטון", אמר הופמן.

הוא סיפר כי במהלך הפגישה אמר קצ'ינסקי למנהיגים היהודיים איתם נפגש כי "ממשלת פולין תילחם באנטישמיות בכל מקום בו היא תרים את ראשה, וכי הוא מוצא את מכתבם של ראשי הקהילה "מוזר", כדבריו.

בראיון לסוכנות הידיעות JTA אמרה צ'יפצ'ינסקה בתגובה לדבריו של הופמן כי "פעילות הימין הקיצוני בפולין נמצאת בעלייה, מה שמחייב יותר ביטחון ליהודים. אולי הופמן אינו נחשף לכך, עקב העובדה כי הפעילות שלו היא פחות קהילתית". צ'יפצ'ינסקה הביעה תקווה כי קצ'ינסקי ימצא את הזמן להיפגש עם הנציגים הנבחרים של הקהילה היהודית "על מנת להקשיב ולטפל בדאגות הקהילה", כלשונה.

דו"ח של משרד הפנים הפולני מעלה כי בשנה שעברה נרשמו 102 מקרים של גילויי אנטישמיות, שהם 11 אחוזים מכלל פשעי השנאה שבוצעו בפולין בשנה שעברה.