המטרה: לייהד את נצרת עלית

מייסד וחבר גרעין 'תורת החיים' בנצרת עלית, משה ניומרק מספר לערוץ 7 על המלחמה השקטה בעיר ומסביר למה השליחות הכי חשובה היום היא דווקא בגליל.

"העיר נצרת עלית שקמה לפני 60 שנה על ידי בן גוריון כמשימה לאומית, כדי לייהד את הגליל, נמצאת במצב סכנה. הגענו לכאן לפני כמה שנים והקמנו את גרעין תורת החיים שמונה היום כ-33 משפחות. המטרה שלנו היא לייהד את העיר ולחזק את התושבים שהתחילו לעזוב", מסביר ניומרק.

"הגרעין שלנו הגיע לפני כ-7 שנים כהמשך השליחות שלנו שהתחלנו בגוש קטיף", מספר ניומרק, "עברנו תקופה ביד בנימין והיום אנחנו כאן לחזק את נצרת עלית כמשימת חיים"

אם פעם השליחות הייתה ביו"ש היום היא בגליל?

"היום הסכנה הכי גדולה לעם ישראל וארץ ישראל זה הגליל. מסביב לנצרת עלית יש שישה כפרים ערבים ואנחנו חייבים לשמור ולחזק את העיר כיהודית. לנצרת עלית הגיעו בשנים האחרונות משפחות מהכפרים שחיפשו איכות חיים. בעיקר ערבים נוצרים שמחפשים להשתלב בחיים היהודים וזה יוצר מלחמה שקטה. יש מציאות של מיסיון ורצון לקחת בנות יהודיות. זו מציאות לא פשוטה שאנחנו נלחמים בכל הכוח. מציאות של מיסיון, טמיעה והתבוללות".

עד כמה תופעת המיסיון נפוצה לא רק בנצרת עלית אלא בכל הגליל?

"מה שקורה בנצרת עלית משקף מה שקורה בכל הגליל, כמו למשל בכרמיאל ועכו, כיבוש על ידי מלחמה שקטה. לכן השליחות כאן חשובה".

כשאתה אומר "מלחמה שקטה" למה אתה מתכוון?

"מלחמה שקטה היא מלחמה שבה הערבים מגיעים לכבוש את העיר וקונים בית ועוד בית. מסתובבים בשעות הערב עם כלי הרכב ומחפשים בחורות יהודיות. בנצרת עלית יש ארבעה מרכזי מיסיון פעילים ואנחנו עובדים עם ארגון 'יד לאחים'. המלחמה שקטה כי ביום יום אנחנו מסתובבים חופשי והיחסים בין הערבים ליהודים הם טובים. אבל מתחת לפני השטח יש מלחמה על כל שטח ועל כל בחורה יהודיה".

מה ניתן לעשות?

"צריך להביא כמה שיותר משפחות תורניות, יש בעיר קהילה של חב"ד ויש קהילה חדשה של חסידות בעלז וביחד אנחנו נאבקים בשותפות כדי להצליח לייהד את העיר".

מי שמתלבט בין עמונה לעלי שיבוא לגליל?

"יש שלושה עקרונות חשובים שלימדו אותנו. עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל. כאן יש את שלושתם. יש כאן שליחות של כיבוש הארץ, מפגש עם יהודים שמחכים לנו וצמאים לתורה ובנוסף אנחנו מקימים קהילות קודש מבתי ספר תורניים ועד לישיבות הסדר".

איפה נצרת עלית תהיה עוד 10 שנים?

"אני מאמין שהיו כאן מאות אם לא אלפי משפחות תורניות שיגיעו כדי לחזק את העיר ונראה מהפך בנצרת עלית".

יו"ר ארגון לב הגליל, אופיר שיק מסר לערוץ 7, "לאחר ארבע שנים שארגון לב בגליל מקדם תמיכה ממשלתית בנצרת עילית, העיר עלתה על מסלול התחדשות בזכות שיתוף פעולה רחב בהובלת ראש העיר. זהו הצפון הקרוב ואנו נמשיך לפעול לשגשוגה של העיר ולחיזוקה".