הפועל י-ם למען ילדים מיוחדים

בשיתוף פעולה מרגש במיוחד, החלה מחלקת הנוער של האלופה הפועל ירושלים לקיים פעילות עם ילדי תכנית יחד המשתייכת לארגון OU ישראל.

נרי וייס , כ"ט באב תשע"ז

קבוצת הכדורסל של 'יחד'
קבוצת הכדורסל של 'יחד'
צילום: דוברות OU ישראל

הרבה יותר מאליפות. בעוד כחודשיים תפתח האלופה הפועל ירושלים את עונת 2017/18 בליגת העל בכדורסל בניסיון לשמור על תואר האליפות בו זכתה אשתקד.

בינתיים מי שזכתה ביותר מאליפות זו מחלקת הנוער של האדומים מהבירה, כשאלה החלו בפעילות ייחודית, מרגשת ונדירה עבור ילדי תוכנית יחד של ארגון OU ישראל - ילדים עם צרכים מיוחדים דוברי אנגלית שעלו מצפון אמריקה.

בישראל חיים עשרות אלפי עולים מארה"ב ומשאר מדינות בעולם דוברות אנגלית. ילדים עם מוגבלויות ממשפחות אלו מתקשים מאד למצוא את מקומם במסגרות הרגילות בשל מגבלת השפה שמקשה שבעתיים על בעלי מוגבלויות. ארגון 'יחד' – OU ישראל הינו הארגון היחידי בישראל המספק מענה לצרכים של אותם עולים ובני עולים בעלי מוגבלויות, תוך שילובם בכלל החברה.

במסגרת הפעילות ושיתוף הפעולה בין מחלקת הנוער לארגון ה-OU ישראל, מגיעים הילדים בעלי הצרכים המיוחדים אחת לשבוע לאימון כדורסל באולם רנה קסין שבבירה, בהדרכתו של המאמן גידי דודי המקיים את האימון כולו בשפה האנגלית.

מיכל מרדכי, מנהלת קשרי הקהילה במחלקת הנוער של הפועל ירושלים מדגישה כי "הפעילות עם ילדי יחד נובעת מתוך תפישה חינוכית המאמינה כי באמצעות הספורט ניתן להטמיע ערכים של חינוך, משמעת וחיזוק הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות - בין אם מדובר בילדים רגילים או ילדים עם צרכים מיוחדים". עוד מדגישה מרדכי כי "אימוני הכדורסל עם ילדי OU מתחילה אמנם כפיילוט, אך בדומה לשאר הפעילויות עם הפנים לקהילה, גם כאן המטרה היא להפוך את הפעילות לשגרת אימונים ארוכת טווח על מנת להוביל בקרב הילדים שינוי אמיתי - הן ברמת היכולות הספורטיביות והן ברמת חיזוק המחויבות והמשמעת".

"ראינו כבר במהלך האימונים ההתחלתיים את המחויבות והתחרותיות של הילדים, ואת הרצון לשפר את ההישגים והיכולות. למרות ואולי דווקא בגלל שמדובר בילדים עם צרכים מיוחדים, המאמן לא ויתר להם לאורך כל האימון. אנחנו בשום אופן לא מוותרים לילדים על מנת שלא תיווצר אצלם תחושה של שונות, ובכך גם מחזקים אצלם את תחושת המסוגלות".

לדברי מרדכי, "באופן קסום, אפשר לראות שהחבר'ה של יחד לעיתים לומדים אף מהר יותר את התרגילים מילדים מהחינוך הרגיל, וכבר באימון הראשון יכולנו לראות שיפור ביכולותיהם".

אחד מאותם החניכים השותפים באימון הייחודי הוא דניאל הול, חניך בקבוצת הכדורסל בעל תסמונת דאון. "כיף לי ממש בטירוף אפשר להמשיך את האימון בלי סוף" אמר הול והוסיף, "אני חולם שאנחנו נהיה נבחרת כדורסל מפורסמת יום אחד".

הרב אליעזר גולסטוק אביו של מנדי, שחקן נוסף בעל תסמונת דאון, שצפה באימון בהתרגשות אמר: "מעניין ומרגש לראות כיצד חניכי הקבוצה רוכשים על ידי המאמן את מיומנות והתרגילים הבסיסיים בכדורסל, נהנים מהאתגרים שבספורט, ולראות איך הם למעשה מתחילים לעבוד יחד כקבוצה. היה עוד יותר מרגש לראות כיצד המאמן מתייחס אליהם כבוגרים נורמטיביים, ולא נותן להם באימון אפילו טיפת הנחה. עוד ניצחון גדול ליחד ולהפועל ירושלים".

ליסה גלינסקי, מנהלת תוכניות השילוב בתכנית יחד OU מציינת: "אנחנו מאוד מתרגשים מהשיתוף פעולה בינינו לבין הפועל ירושלים. כבר המון זמן אנחנו חולמים על הקמת קבוצת כדורסל. היה מדהים לראות את הקבוצה באימון - כל חניך והיכולות שלו. כולם מפרגנים אחד לשני ועבודת צוות שלהם מדהימה. החניכים כל כך מתרגשים להיות חלק מקבוצת כדורסל וכבר לא יכולים לחכות לאימון הבא".

מנכ"ל מחלקת הנוער, דניאל ששר מוסיף: "אנחנו שמחים מאוד על החיבור עם השותפים החדשים שלנו ביחד. בשנים האחרונות התחדדה אצלנו עוד יותר ההבנה עד כמה משחק הכדורסל יכול בהדרכה נכונה, להעצים ולקדם ילדים ובני נוער מכל האוכלוסיות, בדגש על אוכלוסיות של צרכים מיוחדים".

לדבריו של ששר, "הפעילות החדשה היא חלק מתכנית אסטרטגית שלנו להרחיב את פעילות הקהילה של מחלקת הנוער בכדי להגיע לכמה שיותר בני נוער, ולאפשר להם לזכות ביתרונות הרבים שמפיקה פעילות הכדורסל של הפועל ירושלים".

מנכ"ל OU ישראל הרב אבי ברמן אמר, "אני מודה למחלקת הנוער של קבוצת הפועל ירושלים על שיתוף הפעולה בפרויקט המקסים. כל כך מרגש לראות את הילדים של יחד מבצעים תרגילים שונים בכדורסל ומתגבשים כקבוצה. אימון הכדורסל מהווה חלק מתכנית ענפה כוללת שמטרתה לשלב 150 חבר'ה בחברה נורמטיבית, במגוון דרכים ופעילויות חוויתיות לאורך השנה. אני קורא לחברה לעשות מאמצים לשלב את החבר'ה האלה שראויים לכך שיראו אותם יותר. התוכנית שכוללת כל כך הרבה אנשים טובים עם נשמות נדירות - אם ברמת החניכים ואם ברמת המדריכים והצוות הניהולי הופכת את החיים של כלל המעורבים בה לעשירים וטובים יותר רוחנית וערכית".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il