התנ''ך רלוונטי גם היום, יותר מתמיד

במכללת הרצוג מסכמים חודש שלם של לימוד והעמקה בתנ"ך על כל גווניו. "הזמנו את הציבור לטעום מהלימוד שנעשה כל השנה במכללה".

ערוץ 7 , כ"ט באב תשע"ז

התנ''ך רלוונטי גם היום, יותר מתמיד-ערוץ 7
לומדים בהרצוג
אליהו ינאי

במכללת הרצוג מסכמים חודש שלם של לימוד והעמקה בתנ"ך על כל גווניו.

ד"ר יהודה ברנדס, ראש המכללה, סיפר כי "השנה החלטנו להעמיק את המסורת שהתחלנו לפני שנים עם ימי העיון ולהוסיף עוד מימדים של לימוד תנ"ך לימי הקיץ.

"מה שמיוחד בלימוד תנ"ך - שהוא מתאים גם לימי בין המצרים, ימים של התבוננות פנימית יותר וגם כלימוד מרענן ומחדש בימי הפנאי והחופשה שבאים אחריהם", מציין ברנדס.

במסגרת הרחבת הלימוד יצאה המכללה ביוזמה חדשה של "לילות התנ"ך לצעירים", במשך שלושת ימי חמישי של שלושת השבועות גדשו את קמפוס היכל שלמה בירושלים מאות צעירים שהצטרפו ללימוד חי ומעמיק עם טובי המרצים של המכללה, ומרצים אורחים כמו נועה ירון, דיין, רחלי פרנקל, העיתונאים עופר חדד ויפעת ארליך ועוד.

הלימוד, שנמשך אל השעות הקטנות של הלילה, הותאם במיוחד לקהל הצעיר ויצר זיקה מחודשת ומחדשת אל ספר הספרים.

בנוסף התקיימו השנה גם ימי העיון בתנ"ך בקמפוס המרכזי באלון שבות עם אלפי משתתפים בכ-200 יחידות שונות. השיעורים הוקדשו לעיר ירושלים במלאת 50 שנים לאיחודה.

כמו כן התווספו ללימוד מושבים שהתנהלו כפאנלים, בהם נוצר שיח מפרה על לימוד התנ"ך בימינו, בבית המדרש ומחוצה לו.

"מבחינתי ימי העיון הם הזדמנות מצד אחד להיות אחד מאלפי אנשים ידענים ומצד שני לשמוע מכלי ראשון את המרצים המומחים של ימינו", סיפר דיויד קרוין, משתתף קבוע בימי העיון, בעמוד הפייסבוק שלו. תגובתו הצטרפה לפוסטים רבים שעסקו בימי העיון ודנו בנושאים השונים שעלו בהם.

השנה השתתפו לראשונה בימי העיון גם חברי נח"ת (נוער חובב תנ"ך) ששילבו את ימי העיון בסמינר הקיץ וכן לא מעט משפחות שבאו בשלושה ואף ארבעה דורות, ליהנות יחד מלימוד התנ"ך.

כמו כן, השנה הפיקה המכללה בשיתוף הוצאת קורן תנ"ך מהודר "מהדורת ציון" שהוענק למשתתפי ימי העיון בסכום סימלי בסיועו של תורם אנונימי. התנ"ך יצא לכבוד חמישים שנה לשחרור ירושלים ולזכרו של הרב ליכטנשטיין.

את החודש חתמה השתתפותה של המכללה בקונגרס ללימודי יהדות בו התקיימו שבעה מושבים שונים בחסות המכללה ולקחו חלק עשרות ממרצי המכללה, במטרה להביא את בשורת לימודי היהדות והתנ"ך בפרט, המתרחשת במכללה במהלך השנה כולה.

"התנ"ך היום רלוונטי כתמיד ואולי אפילו יותר מתמיד", מסכם בסיפוק הרב ד"ר שוקי וייס, סגן ראש המכללה וראש החוג לתנ"ך. "החודש הזה היה עבורנו הזדמנות להנגיש אותו לציבור הרחב ולהזמין אותו לטעום מהלימוד שנעשה כל השנה במכללה, בתארים השונים, באתר התנ"ך ובהשתלמויות מגוונות.