'הפגישה עם נתניהו חשובה יותר לפוטין'

שגריר ישראל בעבר ברוסיה מנתח את הצפוי במפגש נתניהו-פוטין ומעריך: לרוסיה חשוב המפגש הרבה יותר מאשר לישראל. הצפי: הסכמות ופשרות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' באב תשע"ז

פוטין מארח את נתניהו
פוטין מארח את נתניהו
צילום: השגרירות הישראלית. פלאש 90

מחר (רביעי) ייפגש ראש הממשלה נתניהו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על רקע התמורות האחרונות בסוריה והחשש מהתבססות איראן ושלוחיה בדרום סוריה.

צבי מגן, שגריר ישראל לשעבר ברוסיה וכיום ראש תכנית מחקר רוסיה במכון למחקרי ביטחון לאומי, התארח ביומן ערוץ 7 והתייחס לצפוי במפגש בין שני האישים.

לדבריו מדובר במפגש חשוב שמטרתו להגיע לתוצאות ולא להצהרות. "הרקע ברור, רוסיה מצידה מנהל את העניינים בסוריה והיא עושה את זה בתיאום עם ארה"ב שנתנה לסוריה את המנדט לכך, כולל המנדט בעניין האיראני", אומר מגן המזכיר את המשלחת הישראלית שהגיעה לארה"ב, שם הוברר לה כי המענה לבקשותיה של ישראל בהקשר הסורי מצוי בידיה של רוסיה.

עם זאת משוכנע מגן כי כוחה של ישראל כיום הוא המשמעותי ביותר באזור, או כלשונו, לה יש את כוח ההיזק היחיד, ולכן לרוסיה יש עניין להגיע להבנות עם ישראל. משום כך הקפיד פוטין לקיים מפגש עם נתניהו מיד לאחר כניסתה של ארצו למרחב הסורי. הוא מבין את כוחה הצבאי של ישראל ואינו מעוניין להיפגע מכוח זה.

בהקשר זה מזכיר מגן גם את דבריו של מפקד חיל האוויר היוצא שסיפר על מאה תקיפות שצה"ל ביצע בסוריה, ולהבנתו מדובר במסר ישראלי נוסף אודות כוחה הדומיננטי של ישראל באזור.

לנוכח כל אלה קובע מגן כי המפגש בין נתניהו לפוטין הוא יותר אינטרס של פוטין מאשר של נתניהו, שכן בעוד לפוטין חשוב להסדיר את מהלכיה של בעלת הכוח הגדול ביותר באזור, לישראל לא אמור להיות הבדל משמעותי במיוחד סביב העתיד שכן יש בכוחה להתמודד ולדאוג לעצמה מול המשך הנוכחות של חיזבאללה והמעורבות האיראנית, גם אם זו תגבר מעט. מנגד, אומר מגן, רוסיה לא יכולה לקבל את המציאות שבה ישראל "משתוללת" בשטח הסורי ללא כללים ומגבלות.

ומה באשר ללחצים שמן הסתם יפעיל פוטין על נתניהו? כאלה, אומר מגן, היו כבר בעבר. "הוא ניסה להפעיל לחצים על נתניהו וזה שם המקצוע, אבל גם אנחנו מפעילים לחצים. יש לנו יכולת היזק יותר מכל האחרים ואף אחד לא רוצה להתעסק איתנו. לנו יש את הכוח", הוא שב וקובע ומדגיש כי לרוסיה אינטרס מובהק למנוע חיכוך ופגיעה באינטרסים שלה. הוא מזכיר בהקשר זה כי רוסיה אמנם "מעורבת צבאית אבל הכוח שלה מוגבל. יש לה 40 כלי טיס, קצת הגנה וזהו".

כשהוא מתבקש להעריך את תוצאות המפגש בין האישים אומר מגן כי להערכתו, ומדובר בהערכה בלבד, הצדדים יגיעו להסכם פשרה מסוים שבו מאחר ו"רוסיה לא יכולה לגרש את האיראנים החוצה גם אם היא לא אוהבת אותם, היא כנראה תתחייב לפקח על האיראנים או לשמור על קווים אדומים מסוימים ולקחת את עניינם תחת חסותה. הרוסים מתכוונים להיות נוכחים גם בהסדרים הבאים, ומנגד ישראל תקבל חופש פעולה במידה והעניינים יחרגו מהמצופה. יש בכך פשרה כי ישראל טוענת נכון לעכשיו שהיא לא תוכל לסבול את האיראנים בסוריה בכל מצב, אבל היא תצטרך לקבל מצב שבו יהיו איראנים בפיקוח רוסי".