סיורי הסליחות עדיין מעניינים

רוב הגבאים כבר לא מקישים במקל על החלונות בקריאה 'סליחות' ומעדיפים הודעת ווטסאפ שתעיר את המתפללים. סיורי הסליחות יוצאים לדרך.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' באב תשע"ז

סיורי הסליחות עדיין מעניינים-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: מיטל כהן. פלאש 90

מיד לאחר ראש חודש אלול תיפתח בקרב יוצאי עדות המזרח עונת הסליחות, ובירושלים יתקיימו לאורכה ולרוחבה של העיר סיורי סליחות.

על התופעה ובעיקר על האווירה שוחחנו עם ראובן פילו, מבעלי 'יאללה באסטה' המדריך סיורים שכאלה מדי שנה.

פילו מספר בשיחה עמו על ההתעניינות הגוברת בסיורים הללו, על אף שלעיתים נדמה שכולם ראו ועברו אותם. בכל זאת, כך הוא אומר, יש עוד הרבה לחדש והדברים משתנים מקבוצה לקבוצה על פי אופי, גיל, תחומי עניין וכיוצא באלה.

"הסיורים הקלאסיים זה להידחק בימים עמוסים ובקבוצות ענקיות, אז אנחנו לא מוציאים סיורים בסדר גודל של יותר משלושים איש כדי שייהנו מהחוויה". כדי לגוון את הסיור משלבים בו אלמנטים נוספים. אחת הדוגמאות היא מפגש עם משפחה חרדית שבה אם ל-11 מספרת על הציפייה לימי התשובה המתקרבים, כך גם משתלב בסיורים נגד עוד בגן התות או פייטן ששר יחד עם המסיירים פיוטים בלאדינו באחד מבתי הכנסת הספרדיים של העיר העתיקה.

ההכנה לסיורי הסליחות מחייבת תיאום מראש, שכן לא בכל בתי הכנסיות ערוכים לקבל מבקרים. בדבריו מציין פילו כי מרבית הסיורים מתקיימים בשעות המאוחרות של הלילה ולאו דווקא לפנות בוקר על מנת שלא להפריע את מנוחת הדיירים. עם זאת, למעוניינים לקיים בכל זאת סיורים לפנות בוקר האפשרות קיימת אך התדרוך והשיחות שמתלווים לסיור יתקיימו מחוץ לשכונת המגורים הצפופה.

ומה באשר לגבאים? האם הם עדיין מכים במקל על חלונות הבתים וקוראים 'סליחות', או שאולי הם מסתפקים בהודעת ווטסאפ לקבוצת מתפללי בית הכנסת? פילו מספר כי עדיין ישנם גבאים המשמרים את השיטה הישנה והציורית, אחד כזה נמצא ברובע, שניים אחרים בנחלאות, אך אכן רוב הגבאים חוסכים מעצמם את השיטוט בין הבתים.