בנט: לא נבהל מקמפיין ההדתה

בדיון בוועדת החינוך הבהיר שר החינוך בנט כי לטעמו אין הדתה במערכת החינוך. "גאה בתוכנית שמלמדת על הרמב"ם, טשרניחובסקי ומהי הבדלה"

חיים לב , א' באלול תשע"ז

נפתלי בנט
נפתלי בנט
Photo by Emil Salman/POO

לקראת פתיחת שנת הלימודים התקיים היום (רביעי) דיון בוועדת החינוך של הכנסת שבו השתתף שר החינוך נפתלי בנט ומנכ''ל משרדו שמואל אבוהב.

במהלך הדיון הציג בנט את היעדים המרכזיים שלו לשנת הלימודים הקרובה. בדבריו התייחס לטבלת תשלומי ההורים שזכתה לביקורת בשל גובהם.

"היינו צריכים לעשות סדר עדיפויות. לא העלנו השנה את תשלומי ההורים. בכוונתי כבר בדיוני התקציב לשנת 2019 לדרוש הקלה בתשלומי ההורים. נעמיד את זה במקום בולט בסדר העדיפויות שלנו", הבהיר שר החינוך.

בנט אף הבהיר כי יפעל לקיצור חופשות התלמידים. "אני עומד בקשר רציף עם שר האוצר בעניין הזה ומגלה רצון עז לתת פיתרון מסוים לקיצור ימי החופשה כדי לתת מזור להורים. אני עדיין לא יכול לבשר שהבנו את הפיצוח, אבל אני אומר דבר כזה: אני נחוש, כפי שהקטנו כיתות וכפי שהוספנו סייעת שנייה, בחודשים הקרובים נביא פיתרון. נתתי את מילתי ואני אעמוד בזה. נטיב עם ההורים והציבור הישראלי מבלי לפגוע במורים".

הורים לילדים בחינוך המיוחד שהשתתפו בדיון מחו בחריפות בפני שר החינוך על מה שהם רואים כהזנחה של משרד החינוך. במהלך הדיון הוצאו שתי אימהות מחדר הוועדה לאחר שהפרו את סדר הדיון. יו"ר הוועדה גער בהורים ואמר להם כי "מי שמנצל את הילדים זה אתם שמביאים אותם מול המצלמה".

בנוגע לטענתו על ''הדתה'' במערכת החינוך אמר השר נפתלי בנט כי "איני רואה הדתה. מה שיש זה מחויבות עזה לתת לכל ילד במדינת ישראל מטען ערכי, שהוא יכיר את המורשת המופלאה של העם שלנו ושל האומה שלנו, אלפי שנים אחורה וקדימה. אני רוצה שכל ילד בישראל ידע מה זה קידוש, מה זה ליל הגשרים, מי זה טשרניחובסקי, מי זה הרמב"ם ומהי הבדלה. אני גאה בתוכנית הזו".

בנט הוסיף ואמר כי "אני מזמין כל חבר כנסת, כל בן אדם, לפתוח את הספרים. תקראו, זה מקסים. קשה לי להאמין שיש בן אדם אחד שלא יאהב את זה. התוכנית היא תוכנית מובנית שמועברת על ידי המורים במערכת החינוך שלנו, במערכת הציבורית. אנחנו ניתן את המענה הערכי לכל ילד שמתגייס לצבא כדי שיבין על מה הוא נלחם ולמה".

גם יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) התייחס לסוגיית ההדתה. "חסידי הפלורליזם, ברגע שהדברים מגיעים אליהם, הם נחרדים. מדוע ללמד על נזיר בודהיסטי שעומד ומתפלל לגשם זה בסדר אך תפילה לפי המסורת היהודית זה כבר הדתה? מדוע יש המבקשים למנוע מילדי ישראל להכיר את המסורת שלהם?".