המנהל האזרחי נטש את החוק, זו שערוריה

היועץ המשפטי של תנועת רגבים מוחה על התעלמות המנהל האזרחי מהבנייה הערבית הבלתי חוקית. "צריך לעשות רה-ארגון. המצב מקולקל".

אלירן אהרון , ב' באלול תשע"ז

היועץ המשפטי של תנועת רגבים, עו"ד בועז ארזי, קורא לבצע רה-ארגון משמעותי במנהל האזרחי, נוכח האפלייה נגד יהודים ואי הריסת בתי ערבים שנבנו בניגוד לחוק בכל שטחי יהודה ושומרון.

בראיון לערוץ 7 אמר ארזי כי ''בשטח אנחנו רואים אפלייה ברורה בין האכיפה כלפי מבנים שנבנו על ידי האוכלוסיה הישראלית ביו''ש לבין מבנים שנבנו על ידי ערבים''.

לדבריו המנהל האזרחי לא הורס מבנים בלתי חוקיים שנבנים בתחומי הכפרים הערביים. ''הם הצטברו במשך השנים והגיעו ל-20 אלף מבנים בלתי חוקיים בשטחי C, בכל יהודה ושומרון''.

''יש מקומות שבהם המצב קטסטרופלי", מתאר עו"ד ארזי, ''יש שטחי אש של צה''ל בדרום הר חברון שבהם המנהל האזרחי הודיע שהוא לא אוכף את הדין כלפי הבניה הבלתי חוקית. אנחנו מצפים שבית המשפט יגיד את דברו בעניין הזה ויעצור את המדיניות המפלה והלא הגיונית. לנטוש את החוק ולא לאכוף אותו כלפי אוכלוסיה שלמה זו פשוט שערורייה''.

עו"ד ארזי מתייחס גם להשתלטות של הבדואים על אדמות מדינה באזור כביש 1 ליד מעלה אדומים. ''שמה הרשות הפלסטינית מכוונת אותם עם ארגוני שמאל ועם ארגונים זרים מחו''ל, וגם שם יש התפרעות בשטח, בניה בלתי חוקית בחסות האיחוד האירופי.

''אתה נוסע שם ואתה לא מאמין - כל הדרך בנויה מימין ומשמאל, מאחזים שלמים של בדואים שנאחזו במקום לא שלהם בלי היתר'', הוא מספר.

היועמ"ש של תנועת רגבים מתייחס גם למבנים ביישוב שדה בועז בגוש עציון שעומדים בפני הריסה. הוא מאשים את המדינה בגרירת רגלים שהובילה למצב הנוכחי. ''אם המדינה לא היתה גוררת את הרגליים אז האדמות היו אדמות מדינה והיה אפשר לבנות שם כחוק. גרירת הרגלים מביאה לידי זה שהבתים שם נמצאים בסכנת הריסה''.

עו"ד ארזי קורא לבצע רה-ארגון, ואף יותר מזה, למנהל האזרחי ולנהלי העבודה שלו. ''יש מקרים שבהם ארגון מרצונו או שלא מרצונו נקלע לאופן עבודה מקולקל. לפעמים צריך לעשות רה-ארגון מאוד עמוק ולפעמים צריך להתחיל אותו מחדש. המצב הוא מקולקל וצריך לתקן אותו. התוצאה צריכה להיות טיפול נכון וטוב במקרקעין ביהודה ושומרון, ובוודאי בלי אפלייה''.

בנייה בלתי חוקית ביהודה ושומרון
צילום: רגבים