טקס חנוכת התצפית בטלמון
טקס חנוכת התצפית בטלמוןצילום: דובר צה"ל

ביישוב טלמון בבנימין נחנכה אמש (חמישי) תצפית חדשה לזכרו של אלחי טהרלב הי"ד, לוחם ''גולני'' שנהרג בפיגוע דריסה בחודש אפריל האחרון סמוך לצומת עפרה.

מפקד חטיבת בנימין, אל''מ יובל גז, הנמצא בקשר רציף וקרוב עם משפחת טהרלב, אמר בטקס כי ״המקום בו אנו עומדים היה מרכז חיים שוקק עוד מימי בית שני, וכאן גם הוקמה הפינה לזכרך, נער נמרץ ופעלתן.

''לצידנו גם ממוקמת פינה חמה לחיילים, אשר משאירה אותך קרוב לרעך הלוחמים, כי אין סמלי מכך בתור אדם שהיה פינה חמה לרעיו לנשק''.

אל״מ גז ספד לאלחי, ״אני יכול לספר על לוחם, לוחם שנפל בעת משימתו על שמירת ביטחון אזרחי הגזרה. מנשרים קלו ומאריות גברו, אתה אלחי, הוכחת משפט זה ואנו זוכרים זאת, יום יום, שעה שעה. אתה גאוותנו האמיתית״.

לאחר הטקס התקיים ערב מיוחד סמוך לבית הכנסת ביישוב, שבו הוקרנו סרטונים מחייו של אלחי, נשמעו סיפורים אודותיו לצד שירים שאהב.

צילום: דובר צה''ל
צילום: דובר צה''ל

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', ח''כ יאיר לפיד, אמר בטקס בטלמון כי ''יש לנו מטרה משותפת. להיות ראויים לאלחי. זו המשימה שהוא הטיל עלינו. אם ניצור לזכרו את המדינה והחברה האנושית שמקדשת את החיים ונותנת להם משמעות, מותו לא היה לשווא", אמר לפיד בנאומו.

לדבריו, ''האנדרטה לזכרו של אלחי, האנדרטה האמיתית, אינה עשויה אבן. האנדרטה האמיתית היא אנחנו. חיינו, הבחירות שנעשה, היכולת שלנו ליצור פה חברה אנושית שמבוססת על חמלה ואהבה ורדיפת שלום ושמירת חוק ובעיקר ההכרה שלמרות כל פגמינו וחסרונותינו והוויכוחים בינינו, אנחנו פה ביחד''.

''הבחירות שאנחנו עושים היום, שנעשה בימים ובשנים הקרובות, הן אלה שיגדירו את חייו ומותו של אלחי. שנאה, פחד, גזענות, בורות, פיצול ושסע, כל אלה אינם ראויים לו. לא במותו לא בחייו. המבחן שלנו הוא איזה מדינת ישראל נבנה פה יחד לזכרו", הדגיש חבר הכנסת לפיד.

יו"ר 'יש עתיד' סיים את נאומו במילותיו של האר''י, ''הֲרֵינִי מקַבֵּל עָלַי מִצְוַת עֲשֵׂה שֶׁל ואָהַבְתָּ לרֵעֲךָ כָּמוֹךָ. וַהֲרֵינִי אוֹהֵב אֶת כּל אֶחָד מִבּנֵי יִשְׂרָאֵל כּנַפְשִׁי וּמְאוֹדִי".

סמל אלחי טהרלב הי"ד נרצח בפיגוע דריסה שאירע בחודש אפריל בצומת עפרה בבנימין. טהרלב, בן 20 מטלמון, שירת כלוחם בגדוד 13 של גולני. הוא עמד מאחורי תחנת האוטובוס בצומת כשמחבל דהר עם רכבו ופגע בו ובחברו שנפצע קל.

לפיד לצד אביו של אלחי - הרב אוהד טהרלב
לפיד לצד אביו של אלחי - הרב אוהד טהרלבצילום: דוברות