הוציא חשבוניות ללא ידיעת בעל החברה

משרד מע"מ נתניה חשף בעל עסק לעבודות שיפוצים, חבר של בעל חברה לשיווק ולהפצה מנתניה, שהוציא חשבוניות של החברה, ללא ידיעת בעליה.

ערוץ 7 , ה' באלול תשע"ז

שיפוצים. אילוסטרציה
שיפוצים. אילוסטרציה
צילום: istock

ביקורת לבדיקת ליקויים שנערכה במשרד מע"מ נתניה תניב לקופת המדינה כחצי מיליון ש"ח, אותם ישלם בעל עסק לעבודות שיפוצים ולהתקנת מקלחונים.

סיפור המעשה החל בביקורת שנערכה בתיק של חברה לשיווק ולהפצה מנתניה בעקבות חסר בסך של 50,000 ש"ח בדוח למע"מ, למרות שנמצאו חשבוניות של החברה על סכום זה.

בעל החברה זומן למשרד והתברר כי אכן מדובר בחשבוניות הזהות לשלו, אולם הוא אינו מכיר את הלקוח ולא הוציא את החשבוניות. בבדיקה מעמיקה יותר התברר כי החשבוניות הוצאו ע"י לא אחר מאשר חברו של בעל החברה, שהדפיס, תוך שימוש בשיטות זיוף מתוחכמות, חשבוניות מס הזהות לחשבוניות החברה.

החבר זומן לחקירה וטען כי אכן ביצע את העבודות, והוציא ללקוח חשבוניות של החברה בסך 50,000 ש"ח, אך זה בוצע על דעת הבעלים שלה, הואיל והם מתחשבנים אחת לחודשיים והחבר משלם לבעלים את סכומי המע"מ.

עוד התברר כי החבר היה מבקש מלקוחותיו לשלם בצ'קים לפקודתו האישית ולא לפקודת החברה ופודה את הצ'קים תמורת מזומן. הלקוח של החשבוניות, שעוררו את הביקורת הזו, מסר כי הבין שהחבר הוא הבעלים של החברה.

הימשכות הביקורת העלתה כי החבר עוסק כבר משנת 2011 במכירה ובהתקנה של מקלחונים מטעם חברה העוסקת בתחום, מבלי שפתח תיק ברשות המסים. לדבריו, הוא עבד בשחור והסתיר את הכנסותיו מפני שהוא מצוי בהליכי גירושים ובשל העיקולים שהטילה עליו גרושתו.

כשהחבר הבין שכל העובדות מצביעות על חשד להעלמת עסקאות על ידו, הוא הזדרז לפתוח תיק במע"מ. ומאחר שהחברה למקלחונים סיפקה למע"מ את כל הנתונים לגבי היקף עבודתו, הוצאה לו שומה לשנים 2011 -2017, ספריו לשנים אלו נפסלו והוא חויב בכפל מס על הוצאת חשבוניות מבלי שהיה רשאי לעשות כן. סה"כ חיוב המע"מ של החבר עומד על 460,000 ש"ח.