בית המכפלה
בית המכפלהצילום: הרחיבי מקום אוהלך

דיירי בית המכפלה בחברון זועמים על עמדת המדינה שהוגשה לבג''ץ, ולפיה היהודים שנכנסו בחודש שעבר אל הבית יפונו ממנו בקרוב על אף שרכשו אות הבית בכסף מלא.

לתגובת המדינה המלאה לחצו כאן

''קנינו, שילמנו, זה שלנו. עכשיו מאכלסים", אמרו הדיירים שמלווים על ידי תנועת ההתיישבות ''הרחיבי''.

הדיירים מספרים כי ''מזה מספר שנים אנו עדים להתנהלות מגמתית של מערכות השלטון השונות שמנסה למנוע את התפתחות והתרחבות הישוב היהודי בחברון, בין השאר על-ידי כך שאינה מאפשרים איכלוס של בניין שנרכש בכסף מלא כחוק.

''לא ייתכן כי בשם החוק ופלפולים משפטיים כאלה ואחרים, לא תותר כניסת יהודים לבניין שרכשו", מדגישים הדיירים. ''הגזענות נגד יהודים שרכשו בית בחברון חייבת להיפסק. בכל מקום בארץ יהודי קונה בית, משלם עליו, ונכנס להתגורר בו''.

לדבריהם, בית המכפלה נרכש בפועל על-ידי עמותת ''הרחיבי מקום אהלך'', אשר מתכוונת להמשיך ''לגאול'' בתים בחברון וליישבם ביהודים.

''ראוי לה, לממשלת ישראל ולמערכות השלטון השונות, להתגייס במלוא העצומה למעשה ציוני זה של גאולת הארץ בכסף, ולהמשיך בכך את דרכם של ראשונים כאוסישקין וחנקין. אנו קוראים לעם ישראל כולו בארץ ובעולם, להיות שותפים יחד עמנו למפעל ציוני זה", הוסיפו דיירי בית המכפלה.

בית המכפלה: "באנו לכאן כדי להישאר לנצח"

כאמור, המדינה הגישה היום לבג''ץ את תגובתה לעתירה שהגישו ערבים נגד כניסת המשפחות היהודיות לבית המכפלה בחברון בחודש שעבר.

בתגובת המדינה נאמר כי בהתייעצויות שנערכו בקרב גורמי המדינה הרלוונטיים, קבע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי על היהודים שנכנסו לבית לפנותו ולכן אין מקום לעתירה שהגישו הערבים.

בנוגע לטענת המשפחות ולפיה הן רכשו את הבית בכסף מלא, נכתב בתגובת המדינה כי ''החברה הישראלית הטוענת לזכויות בחלק מן המבנה, תוכל במסגרת ההליך המתנהל בפני הוועדה לרישום ראשון, לבקש סעד זמני בדמות קבלת זכות לחזקה בחלק מן המבנה''.

המדינה מעדכנת בתגובתה לבג''ץ כי בימים האחרונים התנהלו מגעים שונים בין מערכת הביטחון לישראלים שנכנסו אל המבנה, על מנת להביא לפינוי מוסכם. ''נכון לכתיבת שורות אלה לא הושגה הסכמה במסגרת המגעים האמורים, לפיכך עמדת המדינה היא לאור הכרעות היועץ המשפטי לממשלה, כי יש מקום לפינוי המבנה מקבוצת הישראלים שנכנסה אליו''.

''ממערכת הביטחון נמסר כי דרוש לה שבוע ימים נוסף כדי למצות את המגעים המתקיימים עם נציגי המתיישבים שבמבנה. בעקבות זאת אישר היועץ המשפטי לממשלה מתן שבוע ימים נוסף לשם מינוי המגעים לפינוי המבנה בדרכי שלום'', נכתב.

המדינה הבהירה כי אם לא תהיה הסכמה בין הצדדים על פינוי מוסכם בדרכי שלום עד שבוע הבא, ''ייערכו גורמי הביטחון לביצוע הפינוי בעיתוי שייקבע בשים לב לכלל נסיבות העניין''.