ליברמן: חמאס מציב דרישות לא הגיוניות

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס בפגישתו עם מזכ"ל האו"ם להתבוססות איראן בסוריה ולגופות חיילי צה"ל שמוחזקות בעזה.

ערוץ 7 , ו' באלול תשע"ז

ליברמן: חמאס מציב דרישות לא הגיוניות-ערוץ 7
ליברמן וגוטרש. היום
צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

שר הביטחון אביגדור ליברמן נפגש בצהריים (שני) עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. במפגש דן שר הביטחון ליברמן עם המזכ"ל גוטרש בסוגיות ביטחוניות ומדיניות.

בתחילת המפגש בירך שר הביטחון את גוטרש על ביקורו הראשון בישראל בתפקידו כמזכ"ל האו"ם.

ליברמן אמר למזכ"ל גוטרש, "חמאס מחזיק בשני חיילי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול, ומציב דרישות לא הגיוניות בפני מדינת ישראל. הוא גם מחזיק, בניגוד לדין הבינלאומי, באזרחים ישראלים שחצו את הגבול לעזה, ומסרב לתת כל פרט על מצבם, או לכל הפחות לצלב האדום לבקר אותם. זו התאכזרות כלפי משפחות החיילים והאזרחים, ואני מצפה מהקהילה הבינלאומית ומהאו"ם להביע זאת בקול ולהפעיל לחץ על חמאס".

השר ליברמן הוסיף, "אבו מאזן מדרדר את המצב ברצועת עזה, כדי להוביל לעימות בין מדינת ישראל לחמאס, ובכך הוא ייהנה מכל העולמות. האשמים במצב החיים הגרוע של תושבי רצועת עזה הם אבו מאזן, שלא מהסס להקריב אותם עבור מלחמות פנימיות, וחמאס, שגובה מסים מתושבי עזה ומשקיע את מרבית הכסף בחפירת מנהרות וייצור והברחת אמצעי לחימה, במקום לשפר את איכות החיים של אזרחי הרצועה".

שר הביטחון הציג למזכ"ל האו"ם תצלומים ותיעוד נוסף של התבססות חיזבאללה בדרום לבנון, ואמר: "חיזבאללה מפר באופן שיטתי את החלטת האו"ם 1701, וממשיך להתבסס באמתלות שונות לאורך גבולנו עם לבנון. חיזבאללה מציב בבתי התושבים בכפרים ובערים לאורך הגבול אמצעי לחימה שונים, בהם טילים ורקטות, שמכוונים נגד אזרחי ישראל. על ממשלת לבנון ותושבי דרום לבנון לדעת, שישראל תפעל בעוצמה גדולה מאוד בעת עימות בו ישוגרו טילים ורקטות אל אזרחיה. אין לנו רצון לפגוע בבלתי מעורבים, אך גם לא נישאר אדישים למצב בו יורים לעבר אזרחינו, ונפעל במהירות, בעוצמה ובנחישות. על יוניפי"ל לממש את המנדט שניתן לו על ידי האו"ם, ולאכוף את החלטה 1701".

על המצב בגבול עם סוריה אמר שר הביטחון ליברמן למזכ"ל האו"ם: "לכוח אונדו"ף יש תפקיד חשוב בייצוב הגבול עם סוריה, ולכן אנו תומכים בשימור מעמדו, הבטחת ביטחונו והחזרתו לתפקוד מלא, כדי שיוכל לממש את המנדט שלו. אנו נמצאים במצב רגיש מאוד, מאחר ואיראן מנסה לקבוע מציאות חדשה בסוריה ולשנות את המאזן הגיאו-אסטרטגי באזור באופן שישפיע על ישראל, ואין לנו כוונה לאפשר את זה".

"איראן מתכננת לבנות בסוריה בסיסי חיל אוויר וחיל ים, להחדיר אלפי שכירי חרב שיעיים וליצור פרוזדור בינה לבין סוריה ולבנון דרך עיראק, שיאפשר לה להבריח אמצעי לחימה מתוחכמים ומדויקים, ולבסס הגמוניה שיעית שתאיים על כל מדינות האזור, בראש ובראשונה על ישראל. אנו עדים בשנים האחרונות לניסיונות חוזרים ונשנים של איראן להבריח אמצעי לחימה ללבנון דרך סוריה, ובמקביל להקים מפעלים לייצור נשק מדויק בלבנון עצמה. המציאות הזו היא בלתי נסבלת מבחינתה של מדינת ישראל, ואנו נחושים למנוע כל איום על ביטחונם של אזרחי ישראל", הוסיף ליברמן.