ירושלים קדושה עבור שלוש הדתות

מזכ"ל האו"ם מסתייג מתגובת טראמפ למאורעות בשארלוטסוויל אבל דווקא דבק בעמדת אונסק"ו לגבי ירושלים

ערוץ 7 , ז' באלול תשע"ז

אנטוניו גוטרש
אנטוניו גוטרש
צילום: רויטרס

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, אינו מסתייג מהחלטת אונסק"ו לגבי ירושלים הקובעת כי ליהדות אין זיקה מיוחדת לירושלים.

"ההיסטוריה ברורה - ירושלים היא עיר קדושה עבור שלוש הדתות וצריכים להתייחס אליה ככזו", אמר בריאיון לחדשות 2. "צריכות להיות פריבילגיות ליהודים עבור האמונה שלהם, למוסלמים עבור האמונה שלהם ולנוצרים עבור האמונה שלהם. בעיניי כולם שווים".

בהמשך דבריו, גוטרש, המבקר בימים אלה בישראל, הביע הסתייגות מדברי הנשיא טראמפ בעקבות אירועי שארלוטסוויל. "אני חושב שהוא לא היה מודע לחלוטין לרמת הטראגיות של האירוע", אמר. "אני חושב שהוא נקט אמירה פוליטית כדי לרצות חלק מבוחריו - אבל זה עניין של ערכי יסוד להיות קו החזית של הלחימה באנטישמיות ובקנאות מסוגים אחרים".

באשר לסוגיית היחס לישראל בארגון שאותו הוא מנהל, אמר גוטרש כי הוא מודע לכך שיש פעמים שישראל זוכה ליחס לא שוויוני. לדבריו, בלשכה שאותה הוא מנהל דברים כאלה לא קורים, אך "האו"ם מורכב מכל מדינות העולם והוא לא ארגון בררני. המדינות החברות פועלות לפי האינטרסים שלהן והן אחראיות לכך".

גוטרש הבהיר כי הוא מאמין שיש להתקדם במשא ומתן עם הפלסטינים. "הייתי בממשלת מיעוט במשך שש שנים ואני יודע שקשה לנהל ממשלה כזו עם קואליציה. אבל אני חושב שבחייו של מדינאי יש רגעים שבהם בחירות עקרוניות, שמתאימות למורשת של העתיד, אמורות לעזור להתגבר על הקשיים". המזכ"ל אף ציין כי "ישראל צריכה להבין שאנשים יכולים שלא להסכים עם מדיניות הממשלה שלה וזהו לא ביטוי של אנטישמיות".