"איך אפשר להפוך בית כנסת למכולת?" חזקי ברוך

בפינת הרחובות מסילת ישרים ובר יוחאי בשכונת שפירא שבדרום תל אביב עמד עד לפני חודשיים בית הכנסת "כתר דוד"

כידוע, דרום תל אביב שינתה את אופיה בשנים האחרונות, עם פלישתם רחבת ההיקף של מסתנני עבודה.

לנוכח התמורות הללו סמלי שמבנה בית הכנסת כבר אינו משמש את ייעודו המקורי. השלט בכניסה נצבע בלבן והמבנה משמש כיום כסופרמרקט עבור אוכלוסיית המסתננים.

תושב השכונה למעלה משבעים שנה, אליהו מספר לערוץ 7 על התחושות, "זה כואב מאוד. איך אפשר להפוך בית הכנסת למכולת? אני גר כאן מיום שעליתי לארץ שהבריטים היו פה. למה לא שמים את המסתננים בצפון תל אביב?".

לדבריו, "אני רוצה לעשות בית קפה במקום מסגד או כנסייה. מה היה קורה אם הייתי עושה את זה? כל העולם היה משתולל. מה יהיה הסוף? לנו לא נשאר עוד הרבה זמן לחיות כאן. אנחנו עוד מעט הולכים. הדור החדש צריך להתחיל להתעורר. המסתננים מתקדמים ואנחנו הולכים אחורה".

מאיר, תושב השכונה זה 20 שנים, מספר כי התושבים חשים שאין שום ניסיון לספק להם מענה. "יש זלזול בתושבי המקום ובציבור שומר המסורת. זה מקום ציבורי שחשוב לאנשים כאן. מה המכולת תיתן לתושבים? יש כאן המון מכולות. העירייה התלבשה על המקום והכל בשביל כסף. זה חבל. בשביל קאנטרי חדש משקיעים מיליונים - ופה כמה כבר עולה הארנונה של בית הכנסת? קשה לחיות כאן בשנים האחרונות ובמיוחד למי ששומר מסורת".

א', שהתפלל עם ילדיו בבית הכנסת שהפך לסופרמרקט אומר לנו, "אני והילדים היינו מתפללים כאן. כואב לי לעבור כאן כל בוקר ולראות במקום הבית הכנסת שהתפללתי בו עם ילדיי, מכולת. תעזרו לנו".

בעיריית תל אביב-יפו מסרו לנו בתגובה כי "פינוי בית הכנסת בוצע בהוראת צו בית משפט, זאת מאחר והוא התנהל ללא היתר שימוש חורג כמתחייב בחוק ובניגוד לשימוש המיועד לקרקע במסגרת החלה עליו (תב"ע)".