"המציאות בדרום תל אביב הפכה לסיוט"

שר הפנים אריה דרעי אישר הצעה לתיקון החוק הקיים באופן שיאפשר להרחיק מסתננים מישראל, ללא הסכמתם. זאת בתגובה להחלטת בג"ץ בעניין.

חזקי ברוך , ח' באלול תשע"ז

מסתננים (ארכיון)
מסתננים (ארכיון)
צילום: פלאש 90

שר הפנים אריה דרעי, אישר היום את הצעת תיקון חוק הכניסה לישראל, שעל פיה תתאפשר הרחקת שוהים בלתי חוקיים אל מדינה שלישית, גם ללא הסכמת המסתננים.

בלשכתו של דרעי מציינים כי בשטחי מדינת ישראל שוהים כיום כ-40 אלף מסתננים מאריתראה ומסודן. בשנים האחרונות ישראל הנהיגה מדיניות אי הרחקה זמנית כלפיהם. רק מי שהסכים ליציאה מרצון עזב את ישראל. התוצאה של שהייתם בישראל בניגוד לחוק, יצרה השלכות שליליות רבות, ביניהן חברתיות, כלכליות וכו.

"קיימתי סיור בדרום ת״א וראיתי את סבלם היומיומי של תושבי דרום ת"א שמציאות חייהם בשנים האחרונות הפכה לסיוט. המציאות הקשה הזאת קיימת גם באילת, ירושלים, בפרדס כץ, בפתח תקווה, בחדרה, בנתניה, באשדוד ובעוד יישובים ברחבי הארץ. הגיע הזמן לשים לכך סוף ובכוונתי לפעול בכמה מישורים כדי לדאוג לתושבי מדינת ישראל שסובלים סבל רב", אמר דרעי.

שר הפנים מתכוון להציג ביום ראשון לממשלה את כל הסוגיות בעקבות פסיקת בג"ץ. בישיבה יציג השר דרעי את מספר המסתננים החיים כיום בישראל ואת השלכות שהייתם על החיים בארץ.

הוא ידרוש בישיבת הממשלה להגדיל את מספר פקחי רשות ההגירה ב-250 פקחים, מעבר ל-120 הפקחים שפועלים היום.

"ברשות האוכלוסין וההגירה מתלוננים כי מספר הפקחים שאמורים לאכוף את החוק בכל הקשור למסתננים נמוך ולא מספק. אני שומע את התלונות על כך גם בסיורי בארץ מתושבי שכונות שהמסתננים חיים בשכנות להם. הם טוענים כי אין מספיק פקחים. בכוונתי לדרוש מראש הממשלה, משר האוצר ומשאר שרי הממשלה בישיבה ביום ראשון, להגדיל את מספר פקחי ההגירה כדי להקל בסופו של דבר על חייהם של תושבי מדינת ישראל. אנחנו חייבים לזכור כי עניי עירך קודמים, סיכם השר.

כזכור, שלשום פסקו שופטי בג"ץ כי ההסדר להרחקת מסתננים מרצון למדינה שלישית הוא הסדר חוקי, ועל כן ניתן להרחיק מסתננים על פי הסדר זה.

נקבע כי לא הוכח שהמדינה אליה מורחקים המסתננים אינה בטוחה וכי התקיימו כל התנאים הפרוצדורליים הנדרשים לצורך הנהגתו של הסדר ההרחקה.

לפסק הדין המלא לחצו כאן

עוד נקבע כי המנגנונים שהנהיגה המדינה לביקורת ולפיקוח על הליך ההרחקה ועל היחס שלו זוכים המורחקים במדינה השלישית מספקים בעת הנוכחית.

עם זאת קבעו השופטים כי לאור העובדה שמדובר בהרחקה מרצון, לא ניתן לראות במסתנן שסירב להרחקה למדינה השלישית משום העדר שיתוף-פעולה עם הרחקה שבעטיו ניתן להחזיקם במשמורת מעבר ל-60 ימים.

נציין כי המדינה הצהירה בבג"ץ שמורחקים למדינה השלישית רק מסתננים המסכימים לכך ולפיכך "מוחזק במשמורת שעומד על דעתו ואומר עד העלייה למטוס שאין הוא מוכן להיות מורחק... לא יגורש בכפייה".