עו"ד דורון טאובמן מכותבי נייר העמדה מטעם הרבנות הראשיתחזקי ברוך

שופטי בג"ץ, הנשיאה מרים נאור והשופטים חנן מלצר ויורם דנציגר, קיימו הבוקר (חמישי) דיון בעתירות שהגישו נשות הכותל והזררמים הלא אורתודוקסיים נגד החלטת הממשלה על הקפאת "מתווה הכותל" בידי הממשלה.

השופטים שאלו את העותרים בפתח הדיון האם יהיו מוכנים לחזור למתווה הפשרה שאושר בממשלה במידה שהממשלה תסכים לו.

השאלה הוצגה בעקבות עמדתם של הזרמים שהוגשה לאחרונה לבג"ץ, ולפיה אם הממשלה נסוגה ממתווה הכותל הם שבים לדרישתם לקבל מקום ומעמד ברחבת הכותל הקיימת.

העותרים השיבו בחיוב וציינו כי אם הממשלה תבטל את הקפאת מתווה הכותל ותחל בישומו הם מוכנים למשוך את עתירתם.

במהלך הדיון מתחה נאור ביקורת על החלטת הממשלה להקפיא את המתווה, "לא מבינה מה זה הקפאה, לא מכירה מושג כזה".

נאור אף פנתה לנציג הפרקליטות המייצג את הממשלה ושאלה, "האם לא ראוי לשקול שנית את הקפאת מתווה הכותל? ההקפאה נעשתה תוך כדי הליך משפטי. האם הממשלה מוכנה לשקול לחזור למתווה?".

השופט הוסיף וציין, "אם המדינה לא חוזרת בה מן ה'הקפאה', הממשלה תצטרך לענות לנו האם לדעתה לבג"ץ יש סמכות לכפות את המתווה".

מארגון ליב"ה נמסר לאחר הדיון, "התנהלות שופטי בית המשפט העליון בראשות הנשיאה נאור גובלות בביזיון. במקום לגלגל את העותרות המייצגות פרומיל מעם ישראל מכל המדרגות מנסים השופטים לקדם את האג'נדות האישיות שלהם ולכפות על הממשלה את מתווה הכותל שהוקפא על ידה על פי סמכותה. היכולת לעצור את הרפורמים היא רק בשינוי התקנות הנמצא בסמכות שר הדתות, בחקיקה או בהבהרת התקנות".

מהרבנות הראשית לישראל נמסר בתגובה, "הכותל המערבי שריד בית מקדשנו הינו המקום הקדוש לעם היהודי ופתוח לכל העם היהודי אין הוא מקום למאבקים פוליטיים לוויכוחים פוליטים מפלגתיים ואין הוא כלי למלחמות דעות ואג'נדות. עריכת טקס דתי בכותל שלא על פי מנהג המקום תפגע ברגשות ציבור המתפללים ותיצור מחלוקת ופילוג בעם".

"על ממשלת ישראל חלה חובה להיוועץ עם הרבנות הראשית לישראל אשר מחזיקה בסמכות על פי חוק לקביעת כללי ההלכה במקום וכל ניסיון לפגוע בסמכות הרבנות בקביעת כללי ההלכה במקום הוא פגיעה בשלטון החוק ובריבונות מדינת ישראל ותגרום לפילוג בעם", הוסיפו ברבנות.

עו"ד אלדד רבינוביץמארגון בצדקחזקי ברוך