טרור הגניבות
"המדינה איבדה את השלטון בבקעה"

ערבים מתחברים לצינורות של "מקורות" וגונבים מים. השדות מתייבשים והחקלאים היהודים נפגעים. "הם צוחקים עלינו".

עדו בן פורת , ט' באלול תשע"ז

ניתוק חיבורי מים פיראטיים על ידי המנהל האזרחי
ניתוק חיבורי מים פיראטיים על ידי המנהל האזרחי
צילום ארכיון: דוברות המנהל האזרחי

יהודה רינס, חקלאי ותיק המתגורר ביישוב מחולה שבצפון בקעת הירדן, סיפר לערוץ 7 על מצוקת מים של ממש הגורמת לאלפי דונמים של חקלאות להישאר יבשים לחלוטין בשל גניבת המים על ידי הערבים המתגוררים בכפרים הסמוכים.

גניבת המים מתבצעת באופן שיטתי, כל השנה, אך בימים האחרונים נראה שהיא שברה שיאים של ממש.

''בכל שטחי החקלאות אין מים מהבוקר", מספר רינס ומסביר כי סמוך למחולה יש אתר קידוח מים שהוקם בשנות ה-70. מאז הערבים התחברו בצורה פיראטית לצינורות של ''מקורות'' אך לדברי רינס זו היתה גניבה ''קטנה'' שלא הטרידה במיוחד את התושבים.

לאחרונה התחילו הערבים לגנוב מים בכמות אדירה, כהגדרתו של רינס. ''יש קידוח של 1000 קוב בשעה, 60-70 אחוזים הולכים לערבים וגם את השאר הם גונבים. לכן ביום חם אי אפשר להשקות ואולי מחר לא יהיה מים בבתים''.

''הם מתחברים לצינור וגונבים את המים, 'מקורות' אומרים 'תפנו למנהל האזרחי', אבל המנהל לא עושה כלום ואומר ש'מקורות' צריכים לטפל בגניבה של המים יחד עם המשטרה''.

רינס נשמע מיואש, ''זו מדינה שאיבדה שלטון. כל מילה שאני אוסיף תהיה מיותרת. חמישים שנות התיישבות? חמישים שנות ביזיון. עוד לא היה דבר כזה''.

''אורי אריאל הוא היחד שמנסה לעזור. שר הביטחון לא עושה כלום. משרד התשתיות לא עושה כלום. המנהל האזרחי הוא הכי גרוע מכולם, כל אחד מאשים את השני אבל בסוף אין לנו מים'', הוא אומר בכאב.

רינס שמגדל תבלינים לפרנסתו, מספר כי גם אחרי שחברת ''מקורות'' מגיעה לסגור את החיבורים הפיראטים של הכפרים, ''הערבים באים אחרי יום לחבר שוב. הם צוחקים על השלטון הישראלי. אם הייתי גונב מים בתל אביב הייתי הולך לכלא ופה הכל מותר. זה לא נתפס''.

''השתילים שלנו לא מבין את הבדיחות של המנהל האזרחי ושל מקורות. הערבים לידנו מעבדים אלפי דונמים במים גנובים והשתילים שלנו נעלמים'', מוסיף רינס בכאב.

בעקבות פניית ערוץ 7 לחברת ''מקורות'', נמסר בתגובה כי המחסור במים ביממה האחרונה נבע מתקלה באספקת החשמל, אולם רינס מעיד כי גניבת המים על ידי הערבים היא הגורם העיקרי למחסור במים, והתקלה בחשמל היא תקלה נקודתית וחד פעמית, כלשונו.

מ''מקורות'' נמסר כי החברה ''מתריעה למעלה משנתיים על עומסים באיכות אספקת החשמל לקידוחים, בשל עומסים ברשת החשמל באזור. הקידוחים חייבים לעבוד 24/7 על מנת לייצר את כמות המים הנדרשת והשיבושים במערכת החשמל פוגעים ביכולת ייצור המים".

תגובת המנהל האזרחי: ''האחריות המלאה על קווי המים והאכיפה בתחום זה הינה של רשות המים וחברת מקורות, שאמורות לבצע את האכיפה באמצעות יחידת הצפ"א (צוות פיקוח ואכיפה).

''המנהל האזרחי נרתם רבות ומסייע באכיפה ורק בחודשים האחרונים, בהובלת המנהל האזרחי, בוצעו שני מבצעים לניתוקי חיבורי מים פיראטיים בשטח B בכפר ברדלה בצפון הבקעה. המנהל האזרחי ימשיך לפעול בתחום זה''.