כללים להפסקת אש. לוין
כללים להפסקת אש. לוין צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס האלוף במיל' עמירם לוין, איש מפלגת העבודה, לביקורת שמטיחות משפחות גולדין ושאול בשר הביטחון, אביגדור ליברמן, ובממשלה כולה עם התפטרותו של ליאור לוטן מתפקידו כמתאם לענייני שבויים ונעדרים.

נזכיר כי משפחת גולדין התבטאה בחריפות ותיארה את ההתפטרות כעדות לכך ששר הביטחון והממשלה כולה זנחו לא רק אותם אלא גם את אורון והדר. האלוף במיל' לוין מציין כי הוא עצמו אינו מתמצא בפרטים "וטוב שכך", כלשונו, אך "ברור שליבנו עם המשפחות ועם כל משפחה שמאבדת את בנה".

עם זאת הוסיף ואמר: "מצד שני, עם כל הקושי צריך לנהל את המדיניות מול חמאס בקשיחות ובעורמה. יש לנו יריב קשה ואכזר שלא מתנהג על פי כללי האמנות המקובלות. אנחנו לא צריכים לרדת לרמה הזו, ולכן קשה לנו יותר לנהל את המלחמה הזו מול חמאס שבז לכללי האנושות. בתוך המסגרת הזו אנחנו פועלים".

בהמשך הדברים מציב לוין עיקרון שלטעמו על ממשלת ישראל לפעול על פיו כמנחה במבצעים ומלחמות עתידיות: "בגלל שיש התפרצות של מבצעים ומלחמות מדי פעם, כמו זו שבה שניהם נפלו ונשבו, אני חושב שהדרך לשבור את המסחרה האינסופוית הזו היא לגמור מבצעים כאלה כשאין שבויים ונעדרים. זו הנקודה העיקרית. אנחנו מפסיקים רק כשמחזירים את השבויים. זה חלק מהפסקת האש. זה חלק מסיום הלחימה".

לוין רואה בגישה זו עיקרון הדדי שבו גם אם לכדה ישראל 180 שבויים במבצע או מלחמה הרי שהיא תחזיר אותם, ובמקביל אם החמאס מחזיקים בגופת חייל או בנעדר ישראלי אחד הרי שעליהם להחזיר אותם לישראל. כל עוד מהלך כזה אינו קורה לא תיפסק הלחימה.

"ב'צוק איתן' התנהלו משאים ומתנים על הפסקת האש. כמה פעמים הצענו הפסקת אש וחמאס היה זה שלא קיבל. אנחנו החזקים ואנחנו לא צריכים להסכים להפסקות אש ללא התנאים של החזרת השבויים, ואז לא עושים חשבונות של מספרים. גם בסוף מלחמת יום כיפור עשינו הפסקת אש והחזרת שבויים ללא התחשבנות".

"את 'צוק איתן' לא היה צריך לסיים כשמשאירים אנשים שלנו בצד השני. אנחנו היינו החזקים וידינו על העליונה. לא היינו צריכים להשאיר אותם שם", אומר לוין.

כשהוא נשאל אודות המציאות הנוכחית ומנופי הלחץ האזרחיים והכלכליים שניתן להפעיל על חמאס, הוא מעריך כי מנופים כאלה אכן מופעלים. "אני בטוח שעושים זאת".

לזאת הוא מוסיף ומעיר כי "אחד הדברים החשובים היה אם היינו מצליחים לרתום לכך מדינה כמו מצרים או סעודיה שיש להם השפעה על חמאס, אולי קטאר או כווית. צריך לחפש כל דרך, אבל אני לא חושב שאין מחיר להחזרת האנשים שלנו. יש מחיר והוא כואב וצריך לדון בו בכל הצער".

"המשבר בין ליברמן למשפחות הוא לא על התנאים אלא על אמון ויחס. מנהיגים צריכים לדעת להתייצב מול המשפחות גם כשהאמירות קשות".

ומה באשר לעקרונות דו"ח שמגר על פיהם תוכל ממשלת ישראל להחליט על שחרורו של מחבל אחד תמורת חייל אחד ולא מעבר לכך? "דו"ח שמגר הוא יפה ויש בו דברים נכונים אתית פילוסופית ואקדמית, אבל לא נכון להפוך את המסמך הזה למשקולת על ידיה של הממשלה. הייתי מפרסם את הדו"ח הזה ודן בו ציבורית אבל לא נכון להפוך אותו למסמך מחייב", דברי האלוף במיל' לוין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו