נשיאת שוויץ, דוריס לויטהרד. ארכיון
נשיאת שוויץ, דוריס לויטהרד. ארכיוןצילום: רויטרס

האם נמצאה הדרך לתווך בין ארה"ב לצפון קוריאה? נשיאת שוויץ, דוריס לויטהרד, הודיעה כי מוכנה לתווף בין נשיא ארה"ב דונלד טראמם לשליט צפון קוריאה קים ג'ונג און, במטרה לעצור את המתיחות המתדרדרת בין שתי המעצמות.

לויטהרד הזכירה כי כוחות צבא שוויצריים נשלחו ככוח משימה בינלאומי אל הגבול בין צפון ודרום קוריאה, וכי למדינה יש היסטוריה ארוכה של דיפלומטיה נייטראלית. עם זאת, היא קראה גם לכל הצדדים המעורבים במתיחות לשבת לשולחן המשא ומתן.

"אנו מוכנים להציע את התפקיד שלנו כמתווכים. הגיע הזמן לשבת אל שולחן המשא ומתן. כוחות גדולים נושאים באחריות גדולה" אמרה לויטהרד במסיבת עיתונאים בג'נבה.

מאז הניסוי בפצצת המימן שביצעה גבר המתח בחצי האי הקוריאני, כאשר בתגובה לניסוי ביצעה דרום קוריאה תמרון צבאי גדול סמוך לגבול עם הצפון. בשעות האחרונות התגברו הדיווחים מדרום קוריאה כי זיהו הכנות בפיונגיאנג לשיגור טיל בליסטי נוסף בימים הקרובים. שלטונות סיאול גם דרשו מארה"ב להציב בשטח דרום קוריאה נושאות מטוסים ומפציצים אמריקאיים, למקרה של תוקפנות מצד צפון קוריאה.

שר ההגנה האמריקאי, ג'יימס מאטיס, הזהיר את צפון קוריאה כי ארה"ב מסוגלת להשמיד אותה, גם אם מעדיפה לפתור את המשבר בדרכים דיפלומטיות. "אנו לא מחפשים השמדה מוחלטת של מדינה, כלומר צפון קוריאה. אבל כמו שאמרתי, יש לנו הרבה אפשרויות לעשות זאת" אמר מאטיס.

גם מועצת הביטחון של האו"ם קבעה דיון חירום נוסף לימים הקרובים בעקבות הניסוי של צפון קוריאה בפצצת המימן בתחילת השבוע. לפני פחות מחודש הטילה המועצה את הסנקציות הקשות ביותר על צפון קוריאה מאז תחילת ניסויי הטילים של פיונגיאנג.