ההצפות ביוסטון. ארכיון
ההצפות ביוסטון. ארכיוןצילום: רויטרס

משרד התפוצות, בראשות השר נפתלי בנט, מקדם תכנית לסיוע חירום בסך של מיליון דולר לקהילה היהודית ביוסטון לשיקומה מהנזק האדיר שנגרם לה בעקבות הוריקן הארווי.

"המבחן של מדינת היהודים הוא ברגעי משבר של אחינו בעולם. יש כאן אמירה ברורה של ערבות הדדית", הסביר השר בנט את ההחלטה.

הסיוע, אשר יובא לאישור הממשלה כבר בישיבה הקרובה, יועבר דרך הקונסוליה המקומית לשיקום מוסדותיה של הקהילה (בתי ספר, בתי כנסת והמרכז הקהילתי), שלא ממומנים או נתמכים על ידי הרשויות ואין כל צפי לשיקומם.

סופת ההוריקן גבתה את חייהם של עשרות והשאירה מאות אלפי בני אדם מחוסרי דיור. הקהילה היהודית של העיר, המונה כ-60 אלף אנשים, נפגעה באופן משמעותי. רבים מבתי הספר ובתי הכנסת הוצאו מכלל שימוש, בית האבות היהודי המכיל בימי שגרה 300 קשישים ניזוק בצורה משמעותית והמרכז הקהילתי (JCC) הוצף בצורה קשה.

בנוסף, אלפי משפחות יהודיות איבדו את בתיהם. בזכות תרומות של קהילות יהודיות מרחבי העולם, בין היתר מישראל, הוקם מחנה עבור הקהילה היהודית בו חיים אלפי אנשים.

"העיר יוסטון חטפה מכה בשבוע שעבר, והקהילה היהודית, ש70% ממנה גרו בשכונות שהוצפו, נפגעה קשה במיוחד. למדינת ישראל יש מחויבות מוסרית לא רק לדאוג, אלא גם לעזור, לאחינו ואחיותינו בתפוצות," אמר השר בנט. "בתי ספר ובתי כנסת הוצפו והוצאו מכלל שימוש. בית האבות היהודי והמרכז הקהילתי ניזוקו, ומאות משפחות נותרו חסרות בית. משיחות שקיימנו בשבוע האחרון עם ראשי הקהילה ונציגות ישראל בעיר למדנו כי הנזק רב, והשיקום יימשך שנים. במשך שנים הקהילות היהודיות נעמדו לצד ישראל כשזו הייתה זקוקה לעזרה, עכשיו תורנו לעמוד לצד הקהילה ביוסטון."

בימים הקרובים תעשה עבודת מטה במשרד התפוצות על מנת לפעול בדרך המהירה והיעילה ביותר להעברת כספי הסיוע לקהילה ולטובת מילוי צרכי הקהילה שנפגעה.