פרטים חדשים על מנהיג צפון קוריאה

מוריו לשעבר של הדיקטטור קים ג'ונג און בבית ספר בשוויץ מספרים, "אהב לשחק כדורסל, העריץ את מייקל ג'ורדן ואהב ושירי עם גרמניים".

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ג באלול תשע"ז

פרטים חדשים על מנהיג צפון קוריאה-ערוץ 7
מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג-און, משתתף בפגישה עם נשיאות הלשכה המדינית של הוועד המרכזי של
צילום: רויטרס

הוא מנהיג את אחת המדינות המסוגרות והמבודדות בעולם, אבל בצעירותו למד מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און בבית ספר בשוויץ, וכעת חושפים מוריו לשעבר פרטים על האיש שמאיים להצית מלחמה עם ארה"ב.

יחד עם אחיו הבכור קים ג'ונג צ'ול ואחותו הצעירה קים יו יונג, למד קים ג'ונג און בבית ספר ציבורי בעיר קוניז סמוך לעיר הבירה ברן.

אחד ממוריו סיפר כי ג'ונג און "אהב מאוד כדורסל, דיבר גרמנית עם מבטא שוויצרי הנהוג בעיר ברן, ואהב מאוד לשיר את שיר העם השוויצרי 'Alperose' שנכתב בשנת 1985 על ידי פולו הופר".

למרות שעד היום אין מידע מדוייק על התאריך בו הגיע ג'ונג און לשוויץ, ההערכות מדברות על שנת 1991 כשנה בה נחת המנהיג הצפון קוריאני הנוכחי בקוניז הסמוכה לברן, יחד עם אחיו ואחותו, כאשר הוא בן שבע בלבד אז. שלטונות קוניז אישרו כי ג'ונג און למד בבית הספר הציבורי בעיר מאוגוסט 1998 ועד שנת 2000 תחת השם הבדוי "פאק און".

אחד מפקידי עיריית קוניז אמר, "הוא נרשם כבנו של אחד מעובדי השגרירות הצפון קוריאנית בשוויץ". תחילה למד ג'ונג און בכיתה עבור תלמידים זרים המשתמשים בשפה זרה, וכעבור שנה עבר לכיתה רגילה עם תלמידים מקומיים.

על פי כמה עדויות, רמיזות ראשונות לתכונות הדיקטטוריות שלו, ניתן היה לקבל כבר בגיל צעיר כאשר הוא מינה את אחד התלמידים המבוגרים יותר בבית הספר להיות "שומר ראשו" כאשר עשה את דרכו מדי יום לבית הספר ובחזרה לביתו.

המורים בבית הספר תיארו אותו כ"תלמיד שהשתלב היטב, חרוץ ושאפתני". בדו"ח סיכום הלימודים שלו נכתב כי "תחביבו הגדול ביותר היה כדורסל". תלמידים שלמדו עם הדיקטטור הצפון קוריאני מתארים כי "הוא היה מוקסם ממשחק הכדורסל, במיוחד מליגת הנ.ב.א האמריקאית. השחקן הנערץ עליו היה מייקל ג'ורדן".

כתבי העיתון הבריטי "דיילי מייל" ניסו לשוחח עם כמה ממוריו לשעבר של קים ג'ונג און, אולם מרבית המורים לשעבר העדיפו לשמור על שתיקה בנושא. רבים מהם גם התבלבלו בינו לבין אחיו הבכור קים ג'ונג צ'ול, הדומה לו במראהו החיצוני. אחת המורות סיפרה לתקשורת השוויצרית כי "ג'ונג און אהב במיוחד את שיעורי השירה. הוא שר את השיר 'Alperose' עם כל הלב, בכל הזדמנות". מורה אחר תיאר את ג'ונג און כ"תלמיד טוב מאוד במתמטיקה, שהתעניין במיוחד בלימודי השפה הגרמנית".

מי שלקח חסות על ג'ונג און במהלך שנותיו בשוויץ היה רי סו יונג, בן 77 כיום, ששימש בעבר כשגריר צפון קוריאה בשוויץ. הוא דאג לכל צרכיו של ג'ונג און, לרבות מגורים בדירה במרכז העיר וכן דאג לביטחונו האישי.