"ליהודים יש זכות לגור בכל מקום בארץ"

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) מוחה על כוונת ראש הממשלה נתניהו להתיר משחקי כדורגל בשבת, מברך על ההכרה המוניציפאלית ביישוב היהודי בחברון ומקווה שרוכשי בית המכפלה יוכלו להתגורר בו לעד.

"השבת היא המתנה הגדולה ביותר שעם ישראל העניק לעולם", אומר בן דהן שמצפה מנתניהו לא להתיר בחוק לקיים משחקי כדורגל בשבתות. ''השבת מספיק חשובה לכולנו".

מתי נתחיל לראות את סלילת הכבישים העוקפים ביהודה ושומרון?

"בשנה וחצי האחרונות אנחנו עובדים על התכנון של הכבישים העוקפים ובימים אלה התכנון הסתיים, ועכשיו אנחנו מחכים לתקציב אחרי אישור הממשלה. הכבישים העוקפים יביאו ברכה לכלל האוכלוסייה ביהודה ושומרון, יחזקו את ההתיישבות, את הביטחון ואת הבטיחות בכבישים".

בשבוע שעבר העניק שר הביטחון סמכות מוניציפאלית לישוב היהודי בחברון. אילו שינויים אנחנו נראה בשטח?

"עד היום היישוב היהודי בחברון היה משויך לעיר חברון הערבית ולא היה לו סמכויות. היהודים בחברון לא יכלו לקבל תקציבים ממשרדי הממשלה, לא יכלו לבצע מכרזים ועבודות תחזוקה לרווחתם של התושבים היהודים בחברון. הם היו תלויים בעיר חברון הערבית בעקבות הסכם וואי.

''אני שמח שבפעולה משותפת של שר הביטחון, השרה שקד, היועץ המשפטי של יהודה ושומרון ושלי יצא צו מיוחד שאלוף הפיקוד חתם עליו ואני מקווה שהמהלך הזה יחזק את הישוב היהודי בחברון".

אתה צופה שבג''ץ יאפשר ליהודים לגור בבית המכפלה?

"היועץ המשפטי של משרד הביטחון מאפשר את הישארותם של התושבים בבית המכפלה כי הרכישה הייתה כדין. היועץ המשפטי לממשלה ביקש שהמשפחות יצאו מבית המכפלה עד שיושלם הליך של רישום ראשון. הבנתי שהוועד המקומי הגיש ערעור ובג"ץ יצטרך להכריע. ליהודים יש זכות לקנות ולגור בכל מקום בארץ ישראל.

''יש בעיה בהליך הקניה כי הרשות הפלסטינית חוקקה חוק שמי שמוכר בית או קרקע ליהודי דינו מוות ועל זה אף אחד לא מדבר, כל יפי הנפש שותקים. אנחנו צריכים לקעקע את החוק שגוזר דין מוות לערבים שמוכרים קרקע ליהודים".