'מנסים לאכוף טבעונות ע"י שקרים'

חבר פורום מייבאי המקנה מגיב להאשמות צועדי מצעד בעלי החיים: מדובר במיעוט רעשני שמפיץ שקרים כדי לאכוף תפיסה טבעונית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ז

המצעד. אידאל או שקר
המצעד. אידאל או שקר
צילום: תומר נויברג. פלאש 90

במצעד בעלי החיים שהתקיים אתמול בתל אביב הוטחו לא מעט האשמות כלפי יבואני המקנה ככאלה שמתעללים בבעלי החיים המיובאים לישראל לצורכי שחיטה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם רן דה-לוי מפורום יבואני המקנה על המצעד ועל הטענות.

כבר בראשית דבריו דוחה דה-לוי את הטענות מכל וכל וקובע כי התנועה שהובילה את המצעד, כמו גם את כלל המחאות בהקשר זה, כוללת "אנשים שבסך הכול רוצים להטיף לטבעונות, בעלי אידיאולוגיה טבעונית קיצונית. מדובר במיעוט קטן של פחות מ-5 אחוזים מהאוכלוסייה, וכדרכם של מיעוטים הם גם רועשים. לגבי הטענות, מדובר במקרה הטוב ברבעי אמיתות ובמקרה הפחות טוב בשקרים מוחלטים".

"לא מביאים את המקנה כי רוצים להביא אותם על אניות. אין לנו די שטחי מרעה לגידול העגלים ולכן אנחנו מייבאים אותם מחו"ל, בעיקר באירופה באניות ייעודיות. מדובר באניות ייעודיות שתכליתן להעביר עגלים ומקנה, למעשה מדובר ברפת צפה", אומר דה-לוי הקובע כי למרות כל הטענות והטיעונים אחוזי התחלואה והתמותה באניות נמוכים מאשר ברפתות.

"מדובר ברפת מנוטרת לחלוטין שנתונה בפיקוח של אניית היעד ואניית המוצא. אין אנייה שנפרקת לפני שעולה עליה רופא וטרינר מהשירותים הוטרינאריים של מדינת ישראל שמנטר את מצב המקנה ומאשר את הפריקה. כך מובל המקנה. אותם ארגונים לוקחים תמונות מאניה מסוימת שהגיעה בשנת 2014 בתנאי חום ומזה עושים את חזות הכול, אבל צריך להבין שמגיעים מאות אלפי ראשי בקר וצאן למדינת ישראל בכל שנה. 99.9 אחוזים מגיעים במצב מצוין".

ממשיך דה-לוי ומדגיש: "מדינת ישראל מפקחת על הדברים. לא ניתן לייבא ללא אישור שלך השירותים הווטרינאריים. הארגונים הללו יודעים זאת היטב. הם ביקרו על האניות הללו. אבל הם רוצים שאנשים לא יאכלו בשר ולשם כך המטרה מקדשת את האמצעים גם אם מדובר בהפצת שקרים גסים לגבי הליכי הייבוא".

דה-לוי מספר: "אנחנו מאפשרים לכל מי שרוצה לעלות ולראות. הם היו וצילמו ליד האנייה ומרחוק, אבל הם לא מראים זאת כי אין להם מה להראות. הם היו גם במשקים ותחנות ההסגר אבל הדברים לא הגיעו לתקשורת כי לא היה מה להראות. הראיה היא אנייה מפורטוגל שהגיעה לפני שלושה שבועות. הם צעקו שיש בה תמותה ומגיפה. זה נבדק מול השירותים הווטרינריים שלנו שפנו לפורטוגלים וכשהגיעה האנייה עלו עליה ובדקו וראו שלא היה ולא נברא. קצה נפשם של אנשי משרד החקלאות בדברים הללו והם הגדירו את הארגונים הללו כמפיצי שקרים גסים במזיד כדי לקדם אידאולוגיה טבעונית. הציבור צריך להבין מה עומד מאחורי הצעקה הזו. מדובר בארגונים שרוצים שלא יאכלו בשר וזו זכותם אבל רוב הציבור חושב אחרת".

באשר לאותה אנייה משנת 2014 מספר דה-לוי כי לעיתים כאשר אחת ממערכות האוורור לא עובדת קורות תקלות, "גם שם לא קרתה קטסטרופה אלא הייתה עקת חום מעבר למקובל. תאונות קורות, גם בכביש קורות תאונות, אבל לא שוללים לכולם את הרישיון אלא מטפלים בעבריין וכך צריך להיות גם כאן".

עוד מעיר דה-לוי כי הפסקת היבוא לישראל יביא לזינוק במחירי הבשר הטרי, שכן שבעים אחוזים מהבשר הטרי מגיע מחו"ל ונשחט בארץ. "אין לזה חלופה אחרת", הוא קובע ומציין כי משמעות הפסקת הייבוא היא השלכתן של אלפי משפחות שמתפרנסות מכך, "הארגונים הללו מציעים לזרוק 8000 משפחות למעגל האבטלה בשל אידיאולוגיה של פחות מחמישה אחוזים מהאוכלוסייה. זו טענה שלא מתקבלת באף אחד ממוסדות המדינה ולכן מה שנשאר זה לצעוק ולהפיץ שקרים. לנו חשוב שהציבור ידע שהבקר מגיע בתנאים הטובים ביותר ושהבשר שהוא צורך טופל בתנאים הטובים ביותר הקיימים".