תנועת רגבים:
''מנכ"ל בצלם יורק על בג"ץ''

מנכ"ל ארגון השמאל הקיצוני רמז כי ראש הממשלה, השרים והרמטכ"ל יתבעו בהאג על ביצוע פשעי מלחמה אם יפנו מאחזים פלסטיניים בלתי חוקיים

ערוץ 7 , י"ד באלול תשע"ז | עודכן: 20:49

''מנכ"ל בצלם יורק על בג"ץ''-ערוץ 7
המבנים הבלתי חוקיים ליד סוסיא
צילום: רגבים

במכתב ששיגר מנכ"ל ארגון השמאל הקיצוני בצלם, הוא איים במרומז על ראש הממשלה, שרי הממשלה והרמטכ''ל כי במידה וישראל תאכוף את החוק כלפי המאחזים הפלשתיניים הבלתי חוקיים באיזור סוסיא ומעלה אדומים, הם "יישאו באחריות אישית לכך".

ממכתבו של המנכ''ל חגי אלעד עולה במרומז, כי שורת הבכירים עלולים להיתבע באופן אישי בבית הדין הבינלאומי בהאג על ביצוע פשעי מלחמה.

המכתב נשלח על רקע הצהרתו של שר הבטחון אביגדור ליברמן בשבוע שעבר, כי משרדו נערך בתוך מספר חודשים לפינוי שני המאחזים, לאחר עבודת מטה שקיים משרד הביטחון על מנת לאכוף את החוק במקום, בהתאם להוראות בג"ץ.

מדובר במאחז נוואג'עה הסמוך ליישוב סוסיא שבדרום הר חברון, אשר בג"ץ הורה לפנותו מספר פעמים. בשנת 2001 בג"ץ קבע כי השטח לא שייך לפולשים, בשנת 2013 אסר על המשך הבניה במקום בעקבות עתירה של 'רגבים', ובשנת 2014 הורה בית המשפט להרוס את המבנים שהוקמו חרף האיסור הברור.

במאי 2015 דחה בג”ץ את בקשת העותרים לצו ביניים שימנע את האכיפה כנגדם, בנימוק שהם עושים דין לעצמם שוב ושוב.

גם בפרשת המאחז 'חאן אל אחמר' הסמוך למעלה אדומים, שתנועת רגבים עתרה כנגדו בשנת 2009, אשר הפך בשנים האחרונות למוקד פעילות של גורמים זרים, התחייבה המדינה במספר הליכים בבג"ץ, להרוס את המבנים הבלתי חוקיים.

אלעד טען כי אכיפת החוק כנגד עברייני הבניה הפלשתינים, מהווה כביכול "העברה בכפייה" האסורה על פי הדין הבינלאומי. "באחריות להרס יישובים פלסטיניים יישאו, בין השאר, ראש הממשלה, שר הביטחון, שרת המשפטים ועמיתיהם השרים; הרמטכ"ל ודרגים בכירים אחרים בצבא; וראש המנהל האזרחי, הפועל בהוראת הממשלה. אנו שבים ומתרים בפניכם כי מדובר בפשע מלחמה, ואם יבוצע, בהוראתכם ובאחריותכם, תישאו באחריות אישית לכך".

אלעד אף ניגח במכתבו את בית המשפט העליון, תוך שהוא מאשימו "בשותפות לפשע", מאחר ואישר את צווי ההריסה. "החלטות אלו אינן הופכות מעשים בלתי חוקיים אלה לחוקיים, אלא בדיוק להיפך: הן רק הופכות את אלה שקיבלו אותן לשותפים לפשע".

מנכ"ל "בצלם" חגי אלעד במשרדי הארגון
צילום: רויטרס

היועץ המשפטי של תנועת רגבים, עו"ד בועז ארזי, דוחה על הסף את הטענות לפיהן ישראל עוברת על החוק הבינלאומי. "בסך הכל מדובר בחבורה של עברייני בניה והטענה בדבר 'העברה בכפייה של אוכלוסיה מוגנת' היא טענה מגוחכת המנותקת מהמציאות על פי הדין הבינלאומי. מחובתה של ישראל לאכוף את החוק הפנימי ביהודה ושומרון, כלפי כלל האוכלוסיות המתגוררות בשטח", אומר ארזי.

"בנוסף, הסכמי אוסלו להם ניתן תוקף בינלאומי קובעים כי ישראל הינה האחראית הבלעדית לכל ההיבטים האזרחיים והבטחוניים בשטחי C. לפיכך הטענות במכתב של אנשי בצלם מנותקות מהמציאות, ומעוותות במכוון את הדין הבינלאומי והן את המציאות בשטח", הוסיף ארזי.

מאיר דויטש, מנהל מחלקת המדיניות בתנועת רגבים, תוקף בחריפות את מכתבו של אלעד. "יצא המרצע מן השק, 'בצלם' מייצר טרור משפטי, המבקש בכל דרך לפגוע במדינת ישראל, תוך הצגה מסולפת של המציאות ופרשנות שקרית של החוק. עד היום הכרנו את ההתנהלות הזו כלפי חיילי צה"ל, ההתיישבות וממשלת ישראל. היום אלעד יורק גם על בג"ץ, ומעדיף להיות התליין מהאג".