״הצרחת רבנים מייצרת עניין"

כ-200 שיעורים יימסרו בכל הארץ במסגרת 'שבוע של תורה'. הצפי לאלפי מתעניינים, אז מה ההבדל בין שיעור במיזם לשיעור פרשת שבוע "רגיל"?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד באלול תשע"ז

הרב אביחי קצין
הרב אביחי קצין
צילום: יח"צ

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר ראש בית המדרש ראשית ברעננה, הרב אביחי קצין, על מיזם שבוע של תורה שהוא יוזם וצפוי להתקיים בכל רחבי הארץ ויחל בשבת הקרובה.

בראשית הדברים מציין הרב קצין כי מדובר במיזם שהחל כ'שבת של תורה' ושבשנה זו מתרחב והופך לשבוע של תורה, ובמסגרת המבצע יוצאים רבנים לכל הארץ ומוסרים שיעורים במקביל לכינוסי לימוד שמתקיימים לבני נוער וילדים.

"הרבנים מתפרסים מקרית שמונה, שם יתארח הרב הראשי, ועד אילת, שם יתארח הרב מישאל כהן. השנה ההיבט החדש הוא שבוע של תורה. חשבנו לשדרג את הפריסה הזו. יש לנו מיזם עם בני עקיבא, מקיימים יחד עצרת התעוררות וסליחות בעשרה סניפים, כך גם מיזם יחד עם התלמוד הישראלי שיקיים כינוסי הורים וילדים, ובנוסף יהיו חמישה ימי עיון מיוחדים לנשים במוקדים שונים ברחבי הארץ. מדובר בלמעלה ממאתיים שיעורים".

ועד כמה יכול מיזם כזה למשוך אליו ציבור עסוק ועובד בימי חול שאינם ימי חופש? "אנחנו משתדלים לעבוד בתבונה ולעבוד עם נוסחאות שיתאימו לאנשים, לא בשעות העבודה. פועלים בנוסחה של הורים וילדים, ימי עיון עם דמויות אטרקטיביות שימשכו ציבורים גדולים".

באשר לבחירת העיתוי, לפני ראש השנה ולא בעשרת ימי תשובה שבהם ניתן היה לקיים את אירועי הסליחות גם לציבור הספרדי וגם לזה האשכנזי, אומר הרב קצין כי אכן מדובר ב"שאלה שנכון להתחבט בה. פעם זה היה לפני פסחי, פעם בבין המיצרים. כל תאריך מתאים ולימוד תורה לא תלוי בזמנים. לפני ראש השנה הלבבות פתוחים".

על ייחודה של השבת שבה יועברו השיעורים אל מול שבתות אחרות שגם בהן נמסרים שיעורים על ידי רבני בתי הכנסיות, אומר הרב קצין כי מדובר בשאלה שנשאלה על ידי רבנים שונים, אך "מסתבר שמי שאמר שאין נביא בעירו צדק. הרבה פעמים אנחנו מורגלים למישהו וכשמגיע מישהו אחר יש התעוררות נוספת, תמונתו של מישהו שמגיע עושה משהו. יש תחושה שאתה חלק ממשהו גדול. המציאות מלמדת שהדבר גורם להתעוררות מאוד גדולה. לפעמים החלפת רבנים תגרום לגידול במספר לומדי התורה".

עוד נשאל הרב קצין אם בין מגמות המיזם נמצאת גם השאיפה להגיע לקהלים חדשים, אולי מסורתיים או חילוניים. הרב קצין משיב ומנמיך ציפיות דווקא בתחום זה: "בגדול אני לא יודע עד כמה שאיפה כזו מתממשת. יש לנו בבית המדרש ראשית תכניות שעוסקות בציבור הרחב. באחרונה התחלנו בפרויקט לבני מצווה חילוניים על רקע של תחושה ברורה של ירידה במספר הצעירים בני המצווה שחוגגים בר מצווה בבית כנסת. 'שבת של תורה' פונה כמעט בכל המקרים לציבור הדתי שפוקד את בית הכנסת. אנחנו שמחים כמובן כשמגיעים רבים אחרים, אבל לא בטוח שזה ליבו של המיזם הזה".

עוד נשאל הרב קצין אם אופי השיחות והשיעורים שנמסרים באירועים מעין אלה, גם בליל הושענה רבה ובשבועות, אופי של שיעורים העוסקים בענייני אקטואליה וסוגיות הנחשבות למסקרנות, אינו מרדד את לימוד התורה.

"אני לא עוקב אחרי כל מאתים השיעורים, אבל בסך הכול אנחנו בעיתוי שמכתיב מטבע הדברים שיעורים בענייני דיומא, ענייני תשובה וראש השנה כך שזה לא מרדד את השיח התורני. כל רב מתאים את השיעור לציבור שלפניו אבל אין חשש לרידוד התורה".