נתניהו. יתיר משחקים בשבת?
נתניהו. יתיר משחקים בשבת? צילום מסך פייסבוק בנימין נתניהו

שבוע וחצי לקראת הדיון המכריע בבג"ץ בעניין ביטול משחקי הכדורגל בשבת, וכשברקע מנסה ראש הממשלה נתניהו יחד עם שר העבודה והרווחה חיים כץ ליזום היתר נדיר למשחקי הכדורגל בשבת, גם שחקני עבר מצטרפים למאבק על קדושת השבת.

נתניהו, שמנסה לכנס וועדת שרים מיוחדת שלא התכנסה זה 50 שנה לצורך היתר משחקי הכדורגל בשבת, לוחץ על המפלגות החרדיות לאשר את התיקון לחוק בתמורה להפסקת העבודות ברכבת בשבת ומצוי לקראת משבר פוליטי.

בינתיים מי שלא מוכנים לוותר על מאבקם בכל הקשור לקדושת השבת ולחופש העיסוק אלו חברי 'התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית', שהם אלו שעומדים מאחורי העתירה לבג"ץ לבטל את משחקי הכדורגל בשבת.

המאבק על השבת ששב לכותרות לאחרונה הזכיר ללא מעט שחקני עבר בכדורגל הישראלי את מאבקם שלהם שהיה פחות מתוקשר, מאבק שחל לפני 25 שנים.

שניים משחקני העבר אלו אופיר שמואלי וקובי סגל שקוראים לנתניהו להפסיק את המדיניות המחייבת את שחקני הכדורגל לעבוד בשבת תוך פגיעה במשפחותיהם ובאורח חייהם המסורתי.

שמואלי, שחקן עבר בבית"ר ירושלים ששיחק גם בנבחרת ישראל, לא מבין את ההתעקשות כיום לשחק דווקא בשבת:

"לפני 25 שנה, נפגשתי יחד עם אורי מלמיליאן, שלום תקוה, רוני לוי ושחקנים נוספים עם הרב ישראל מאיר לאו ועם הרב עובדיה יוסף כשהם היו הרבנים הראשים לישראל כדי שיסייעו לנו שהמשחקים לא יתקיימו בשבת. ניסינו, לחצנו את הנושא אבל ההתאחדות לכדורגל לא הסכימה בשום פנים ואופן להזיז את שעות המשחקים מיום שבת בצהריים".

עוד מספר שמואלי, "בתקופתי לפני 25 שנה המשחקים התקיימו בשבת בצהריים כי לא היו פרוז'קטורים. אבל היום, מה הבעיה לדחות את המשחקים למוצאי שבת או ליום ראשון ושני? גם ככה 80% מהמשחקים מתקיימים כיום לאחר צאת השבת, אז למה לא להתחשב בשחקנים ששומרים שבת? למה לא לתת יום מנוחה לשחקנים ולמשפחות שלהם? אני מקווה מאוד שבג"ץ יחייב את ההתאחדות לאפשר לשחקני הכדורגל לא לחלל את השבת. אני יודע על שחקנים היום בבית"ר ירושלים שנפרדים מהמשפחות שלהם לכל השבת וישנים ליד האצטדיון כדי שלא יצטרכו לנסוע בשבת. למה זה צריך להיות ככה?"

סוכן השחקנים ושחקן העבר קובי סגל לא מבין את הטענות לכפייה דתית מטעמם של הציבור החילוני:

"בשום אופן זאת לא כפייה דתית. זה יום חופש ומנוחה. גם לשחקני כדורגל מגיע יום חופש ויום מנוחה להיות עם המשפחה. כל השבוע הם מתאמנים לפחות פעם ביום והם ראויים ליום מנוחה כמו שאר עובדי המשק. כששחקן ששומר שבת או מאמין שאסור לו להתפרנס בשבת נאלץ לשחק בשבת יש פה גם סוג של כפייה ותמיד יהיה מיעוט שיצעק שהכפייה היא הפוכה. אף אחד לא יכעס אם הכדורגל יתקיים במוצאי שבת או בשאר ימות השבוע".

בתנועה למדינה יהודית ודמוקרטית שהגישו את העתירה לבג"ץ מסרו: "בג"ץ כבר קבע שאין היתר לחוקי למשחקי הכדורגל בשבת וכי הם מנוגדים לחוק "שעות עבודה ומנוחה".

"מצופה מממשלת ישראל לכבד את זכותם של שחקני הכדורגל לשמור שבת או ליום חופש בחיק משפחותיהם. שחקני הכדורגל אינם עבדים מודרניים וגם להם מגיע יום אחד חופש, ובפרט ששחקנים רבים שומרי מסורת והכפייה לשחק דווקא בשבת מנוגדת לערכיה הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".