הסוללה שנשלפה
הסוללה שנשלפה צילום: המרכז הרפואי זיו

ילד בן ארבע מהגליל העליון הובהל על ידי אימו למרכז הרפואי זיו בצפת, כשהוא סובל מכאבים עזים לאחר ש-12 שעות קודם לכן הכניס סוללה לאפיו.

תחילה אמר הפעוט להוריו ששיחק עם מטבע כסף שנכנס לאפו, אולם ההורים סברו כי הוא מתלוצץ מאחר והם נזהרים לא להחזיק מטבעות בהישג ידו ובעיקר משום שלא חש כאבים.

12 שעות לאחר מכן כשהחל לבכות ולהתלונן על כאבים והייתה הפרשה דמית מהאף, הראה להוריו מהו אותו מטבע עמו שיחק: סוללה עגולה ושטוחה המשמשת לצעצועים אלקטרוניים.

האם המבוהלת מיהרה לחדר מיון ילדים במרכז הרפואי זיו, לשם הוזעקה ד"ר אלה אבן טוב, רופאה בכירה במחלקת אף אוזן גרון, ששלפה את הבטרייה מאפיו של הפעוט במהירות האפשרית בהליך זעיר פולשני, הליך לא פשוט, בשל בצקת ודימום שנגרמו על ידי הסוללה.

ד"ר אבן טוב אומרת כי עצמים זרים באף או בפה אצל ילדים בגילאי 3-4, הינם תופעה נפוצה מאוד, שכן זהו שלב התפתחותי בו הם חוקרים את גופם ואת העולם הסובב אותם ומתנסים רבות בטעימה ובהרחה של חפצים.

להבדיל מחפצים אחרים, יחס הרופאים לסוללה הינו אחר ומצריך פעולת התערבות דחופה: "סוללה היא לכאורה כמו כל גוף זר אחר, כגון: כסף, חרוז, חרצן וכו' אלא שלמעשה מדובר במצב חירום וזאת מפני שבעת שהסוללה באה במגע עם הגוף ועם הרטיבות שבתוכו, היא מתחילה לייצר זרמים חשמליים הגורמים כאב ומתחילה דליפה של חומר קורוזי מסוכן מתוך הסוללה הגורם לכוויה כימית קשה במגע עם הרקמות, לכן חייבים לסלקה מהגוף ללא דיחוי וכל דקה חשובה".

ד''ר אבן טוב סיפרה כי "במקרה הנוכחי הצלחנו להוציא את הסוללה מיידית וזה אפשר להכין אותו לניתוח בהרדמה כללית, לאחר צום, לביצוע דקירה אנדוסקופית בחלל האף, הערכת נזקים, סילוק שארית החומרים ורקמה נמקית".

חילוץ הסוללה הסתיים בהצלחה, אך טרם ידוע מה מידת הנזק שנגרמה לפעוט, שיצטרך להיות במעקב והמשך טיפולים.

ד"ר אבן טוב מדגישה, "אם קיים חשד לגוף זר מסוג סוללת כפתור, לא להתמהמה. חובה לפנות למיון מיידית בכל שעה, ללא דיחוי''.