מנכ"ל בתי הדין הרב עו"ד שמעון יעקבי
מנכ"ל בתי הדין הרב עו"ד שמעון יעקביצילום: אלירן אהרון

בכל בית דין רבני ברחבי הארץ תוצב מערכת מחשוב מתקדמת לניהול תיקים לבירור היהדות.

עלותו של הפרויקט עומדת על מיליון שקלים, ובהנהלת בתי הדין הרבניים אומרים כי מדובר בשיפור משמעותי של השירות לאזרח בכל הנוגע לתהליכי בירור יהדות.

המערכת תקצר משמעותית את משך ההמתנה לבירור יהדות, תאפשר מתן שירות מהיר ויעיל לאזרח, לעתים בלא צורך בפתיחת הליך ובלי להגיע כלל לבית הדין.

פיתוח המערכת נעשה באמצעות טכנולוגיות מתקדמות, ביניהן Angular 2, המאפשרות לפשט תהליכים מורכבים לקידום ושיפור תהליכי מתן החלטה לבירור יהדות.

היקף הפיתוח הוערך בכשלוש שנות עבודה, כאשר חברת ''טלדור'' סיימה את הפרויקט תוך זמן קצר יותר לאחר עבודת שטח נרחבת ואפיון מפורט שאיפשר לעבור ממערכת מיושנת למערכת טכנולוגית מתקדמת הכוללת את כל נתוני העבר.

המערכת החדשה תשמש כ-100 דיינים ב-12 בתי דין בפריסה ארצית, למתן החלטות לכ-5,000 בקשות בשנה.

בין התהליכים המרכזיים במערכת: פתיחות תיקים, התממשקות למשרדי ממשלה, הצגה ויזואלית של אילן יוחסין, ניהול ומעקב חכם אחר משימות, שליחת מיילים ללקוחות, קליטת תקדימים משפטיים, טיוב נתונים 40 שנים אחורה ויצירת מאגר מרכזי לבירור יהדות במדינת ישראל.

הרב שמעון יעקבי, מנהל בתי הדין הרבניים, מסר כי "מדובר בהליך משמעותי בעיסוק של בתי הדין הרבניים, והקידום הטכנולוגי יקצר משמעותית את זמן ההמתנה לבירור יהדות וייעל את ההליך עבור האזרחים הנדרשים להליך זה במדינת ישראל.

''אנחנו מודים לחברת טלדור על פעילותה בהובלת טכנולוגיה בתחום המחשוב והתוכנה בבתי הדין. אגף מערכות מידע בבתי הדין פועל בלא לאות לקידום טכנולוגיות ומערכות אינטגרטיביות הנותנות שירות משופר ומתקדם לאזרח. בתי הדין הרבניים מחויבים ומגויסים לקדמה טכנולוגית", הדגיש יעקבי.