לפחות 8 הרוגים בהוריקן "אירמה"

סופת ההוריקן העוצמתית החלה להכות גם בפורטו-ריקו, שם זרעה הרס רב. מצב חירום הוכרז גם בפלורידה ודרום קרוליינה לקראת הגעת הסופה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ז

לפחות שמונה בני אדם נהרגו בחלק שבשליטת צרפת באי סן מרטן שבאיים הקריביים, בעקבות סופת ההוריקן אירמה. כך אמר גורם ממשל בצרפת, שהעריך כי מניין ההרוגים צפוי לעלות.

גורם רשמי נוסף ציין כי 95% מהחלק הצרפתי באי נהרסו כליל.

600 אלף בני אדם בפורטו ריקו איבדו את החיבור לחשמל ו-50 אלף איש נשארו ללא חיבור למים בעקבות פגיעת הסופה באזור. בנוסף, דווח כי 14 בתי חולים נותרו ללא חיבור לחשמל.

האי נפגע מהסופה עם רוחות עוצמתיות במיוחד של כ-300 קמ"ש בדרגה 5 - הגבוהה ביותר. קובה צפויה להיפגע בשבת כשהסופה צפויה לרדת לקטגוריה 4 עם רוחות במהירות 240 קמ"ש ופלורידה תיפגע ביום ראשון כשההוריקן ייחלש ויגיע לקטגוריה 3 עם רוחות של 210 קמ"ש.

באו"ם מעריכים כי 37 מיליון בני אדם עלולים להיות מושפעים מנזקי סופת ההוריקן שמוגדרת כאחת מהעוצמתיות ביותר שאירעו באזור.

בתדרוך לעיתונאים במטה הארגון בניו יורק מסר דובר האו"ם, סטפן דוג'אריק, כי צוותי סיוע הומניטרי נשלחו לברבדוס ועובדים עם הסוכנות הקריבית לטיפול באסונות. הוא הוסיף כי צוותי כוח שמירת השלום של האו"ם ערוכים אף הם לסייע לתושבים באיים הקריביים.

מחלקת המדינה בארצות הברית הורתה לחלק מגורמי הממשל ולמשפחות עובדי השגרירות באיים הקריביים להתפנות מהאזור בשל הסופה המכה באיים. בנוסף הזהירה מחלקת המדינה אזרחים אמריקניים שלא להגיע לאזור.

הרשויות במדינת פלורידה שבארצות הברית הורו לתושבים בכמה אזורים במחוז מיאמי-דייד במדינה להתפנות מבתיהם, בשל התקרבות הסופה. הנשיא דונלד טראמפ הכריז אתמול על מצב חירום בפלורידה, וכן בפורטו ריקו ובאיי הבתולה, לקראת הגעת הסופה הצפויה בסוף השבוע.

בנוסף, מושל מדינת צפון קרוליינה שבארצות הברית, רוי קופר, הכריז הלילה על מצב חירום במדינה.

בתוך כך, המרכז האמריקני להוריקנים מסר כי הסופה הטרופית "קטיה" שנמצאת במפרץ מקסיקו התחזקה להוריקן. הסופה צפויה להתקדם לעבר חופי המדינה. קודם לכן מסר המרכז כי גם הסופה הטרופית "חוסה" שבאוקיינוס האטלנטי הפכה להוריקן, אך היא מרוחקת בשלב זה מהיבשה ולא מהווה סכנה מיידית.

מדפים ריקים בסופר בפלורידה
צילום: רויטרס