פרס אגוד אמני ישראל למפעל חיים

הוכרזו זוכי אמ"י בפרס מפעל חיים של איגוד אמני ישראל (אמ"י) לשנת 2018. פרס מיוחד על תרומה לתרבות יוענק למפיק מיקי פלד.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ז

יהורם גאון-פרס מפעל חיים
יהורם גאון-פרס מפעל חיים
צילום: יחצ

תשעה אמנים ישראלים זכו השבוע בפרס מפעל חיים מטעם ארגון אמני ישראל. ה-9 בהם: גילה אלמגור, דליה פלד, דליה פרידלנד, הוגו ירדן, טוביה צפיר, יהורם גאון, עודד קוטלר, רות אשל ושולי נתן הם הזוכים לשנת 2018. פרס מיוחד על תרומה לתרבות יוענק למפיק מיקי פלד.

הענקת פרסי מפעל חיים של אמ"י הינו פרויקט מיוחד שמתקיים מזה מספר שנים ביוזמה והפקה משותפת עיריית פ"ת ואיגוד אמני ישראל. בין הזוכים בשנים שעברו: אריה אליאס, שרהל'ה שרון, נעמי פולני, יוסי גרבר, צדי צרפתי, דני ליטני, אילנית ועוד.

יו"ר אגוד אמני ישראל יענקל'ה מנדל מסביר שתרומתו של כל זוכה ברשימה המכובדת הזאת לתרבות הישראלית היא אדירה "יש ברשימה שחקנים, רקדנים, בדרנים וזמרים שיצרו ועדיין יוצרים במשך עשרות שנים ומעשירים את חיינו כאן באינספור רגעי קסם"

אודות הזוכים (לפי סדר הא"ב):

גילה אלמגור – שחקנית (78). נחשבת ל"גברת הראשונה" של הקולנוע והתיאטרון הישראלי. נולדה בפתח תקווה, שיחקה ומשחקת מזה למעלה מ-60 שנה בעשרות סרטים והצגות בתיאטראות הרפרטואריים הגדולים, זוכת פרס ישראל לקולנוע ופרס אופיר. במהלך הקריירה ארוכת השנים כתבה גם ספרים, כולל אוטוביוגרפיה, הקליטה שירים והעלתה מופעי שירה בביצועה. אלמגור פעילה גם בתחום הסיוע לילדים חולים באמצעות "קרן המשאלות של גילה אלמגור", ובהיותה חברת הועד המנהל של "כפר נהר הירדן" – כפר נופש לילדים חולי סרטן.

דליה פלד – קוסמת. ילידת שוויץ (65). מוכרת כאישה הקוסמת הראשונה בישראל. לאורך השנים שילבה את הקריירה האמנותית בקריירה עסקית כמנכ"לית משותפת של חברת "אנשים ומחשבים" עם בן זוגה פלי הנמר. בשנת 1978 הוציאה את "ספר הקסמים הגדול" ובשנת 1985 את ספר הקסמים "איקס מיקס דריקס" (עם יורם בר סלע ואלירון טובי). בשנת 2004 מונתה לנשיאת הכבוד של אגודת הקוסמים הישראלית.

דליה פרידלנד – שחקנית וזמרת (82). החלה את דרכה כבר בגיל צעיר ושיחקה באינספור הצגות בתיאטראות במשך למעלה מ-40 שנה. מאמצע שנות ה-80 ועד היום מעלה את הצגת היחיד האוטוביוגרפית שלה "נולדתי לתיאטרון". פרידלנד שיחקה גם בסרטים ישראלים ובינלאומיים רבים כולל "רק לא בשבת" שהיה מועמד לגלובוס הזהב. זכתה בפרס אופיר על תפקידה ב"החברים של יאנה" ובשלושה פרסי "כינור דוד". לאורך השנים הקליטה גם אלבומי שירי ילדים רבים (בהם "שמוליקיפוד ו"זרעים של מסטיק") והופיעה ברחבי העולם.\

הוגו ירדן – שחקן (81). יליד ברזיל, עלה לישראל בגיל 23, בוגר המחזור הראשון של ביה"ס למשחק "בית צבי". החל את דרכו בתיאטרון "האהל" ומאז שיחק בתיאטראות הרפרטואריים השונים. שיחק בסרטים ובסדרות, בהם מבצע סבתא, הבורגנים, חסמב"ה דור 3 ועוד.

טוביה צפיר – שחקן וקומיקאי (71). בוגר להקת הנח"ל. פרץ לתודעה ב"ניקוי ראש" ו"לא הכל עובר" המיתולוגיות, שם ערך לראשונה חיקויים של פוליטיקאים, ומאז נחשב לחקיין המוביל בארץ עם עשרות חיקויים שנכנסו לפנתיאון. לאורך השנים הופיע, הנחה ושיחק במאות תכניות טלוויזיה (סיבה למסיבה, זה הסוד שלי ועוד), שיחק בסרטים רבים (גבעת חלפון, הלהקה), דיבב סרטים, העלה מופעי סאטירה ובידור והעלה מופע מצליח לילדים בשם "סבא טוביה".

יהורם גאון – זמר ושחקן (77). יליד ירושלים, חתן פרס ישראל. החל את דרכו בלהקת הנח"ל ולאחר מכן המשיך ל"תרנגולים", הקים את "שלישיית גשר הירקון" ובמקביל החל גם לטפח את קריירת המשחק שלו. עם השנים הפך לאחד מגדולי הזמרים והשחקנים בארץ בין היתר בזכות תפקידו הזכור ב"קזבלן" וזכיות בפסטיבלי הזמר והפזמון עם קלאסיקות כגון "בלדה לחובש". לאורך השנים הוציא עשרות אלבומים מצליחים עם להיטי ענק, העלה מופעי יחיד, שיחק בסרטים ובהצגות וביום העצמאות האחרון נבחר להדליק משואה בהר הרצל.

עודד קוטלר – שחקן (80). החל את דרכו בתיאטרון האהל ובלהקת פיקוד מרכז, ולאחר מכן ב"בצל ירוק". לאורך הקריירה שיחם וביים בכל התיאטראות המרכזיים בארץ ואף ייסד את להקת התיאטרון "במת השחקנים" ו"תיאטרון המעבדה", היה ממייסדי פסטיבל עכו, ניהל את פסטיבל ישראל וניהל אמנותית את תיאטרון חיפה ותיאטרון אנסמבל הרצליה. כמו כן שיחק בסרטים ואף זכה בפרס השחקן הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע בקאן בשנת 1967. זכה בפרס כינור דוד, פרס א.מ.ת, פרס התיאטרון הישראלי ופרסים נוספים.

רות אשל – רקדנית וכוריאוגרפית (75). למדה בלט קלאסי בארץ ולאחר מכן בפריז. על אף תאונת דרכים קשה בה נקטעו אצבעות רגלה המשיכה בתחום המחול המודרני והפכה לאחת הרקדניות המובילות בישראל. אשל רקדה ויצרה עבור להקות המחול הגדולות בארץ, וייסדה את להקת המחול האתיופית "אסקסטה" שפעלה כעשור ולאחר מכן את להקת "ביתא" שפועלת עד היום. בשנת 2013 זכתה בפרס מפעל חיים מטעם משרד התרבות.

שולי נתן – זמרת (70). נולדה בלונדון ופרצה לתודעה עם הביצוע ל"ירושלים של זהב" שביצעה לראשונה בפסטיבל הזמר והפזמון בשנת 1967. השיר נחשב לשיר הישראלי האהוב בכל הזמנים ואף זכה בתואר "שיר היובל". מאז אותו ביצוע הוציאה נתן אלבומים ושירים רבים, עד שפרשה זמנית מהבמה, אליה חזרה בשנות ה-90 עם אלבומי שירים יהודיים ושירי משוררים.

מיקי פלד – מפיק (79). פלד, יליד רומניה והמפיק של מופעי הפסטיגל מזה למעלה מ-30 שנה יזכה באות הוקרה מיוחד על תרומתו לתרבות הישראלית.