לפחות 61 הרוגים ברעידת האדמה במקסיקו

רעידת האדמה בעוצמה של 8.1 שהיכתה במקסיקו ביום שישי הותירה נזק עצום ועשרות הרוגים.

ערוץ 7 , י"ח באלול תשע"ז

רעידת אדמה
רעידת אדמה
צילום: UN Photo/Marco Dormino/Flash90

במהלך כל סוף השבוע נמשכו הנסיונות לחילוץ לכודים מתוך ההריסות במקסיקו, לאחר שרעידת אדמה שהכתה במדינה ביום שישי הותירה אחריה נזקים גדולים לרכוש ולפחות 61 הרוגים.

על פי שלטונות מקסיקו, בתים רבים במדינה קרסו, בתי חולים ומשרדי ממשלה נפגעו קשות, ומערכות החשמל בערים רבות נותקה בעקבות הרעידה, שהי ה חזקה יותר מאשר רעידת האדמה שהיכתה במקסיקו בשנת 1985 בעוצמה של 8 בסולם ריכטר, וגרמה ל 5000 הרוגים.

מנואל ולסקו, מושל העיר צ'יאפס, אחת הערים שנפגעו בצורה הקשה ביותר ברעידה, סיפר כי לפחות 12 תושבים נהרגו ברעידה וקרא לתושבים המתגוררים ליד חוף הים לעזוב את בתיהם מחשש לצונאמי. מרכז ההתראה מפני צונאמי באאוקיינוס השקט הזהיר מפני גלים בגובה של שלושה מטרים העלולים לפגוע בערים הסמוכות לחוף. "נגרם נזק כבד לבתי חולים שאיבדו את מערכות החשמל שלהם. בתים, בתי ספר ובתי חולים נפגעו קשות" אמר ולסקו. אדוארדו מנדוזה, מנהל שירותי החירום במקסיקו, אמר כי סופת ההוריקן "קטיה" שחלפה בימים האחרונים מעל מקסיקו תקשה על מאמצי הסיוע והחילוץ. "הגשמים הכבדים כתוצאה מהסופה יכולים לשאת מחלות המועברות במים. משאיות גדולות מתקשות להגיע לאזורים שנפגעו, ולכן תושבים מעבירים סיוע במכוניות פרטיות. התושבים באזורים שנפגעו צריכים בעיקר מוצרי רפואה בסיסיים לטיפול בפציעות ובטראומה" אמר מנדוזה.

נשיא מקסיקו, אנריקה פנה ניאטו, אמר כי מדובר ברעידת האדמה החזקנ ביותר שפקדה את מקסיקו במאה השנים האחרונות. "לפחות מיליון בני אדם נותרו ללא חשמל מיד לאחר הרעידה, אבל הצלחנו להחזיר את מערכת החשמל לפעולה במרבית הערים". הוא דחק בתושבים לבדוק את הבתים ולוודא כי אינם עומדים בפני קריסה.

המכון הגיאולוגי בארה"ב רשם לפחות 20 רעידות משנה בעוצמה של לפחות 4, בשעות שלאחר רעידת האדמה הגדולה. רודריגו סובראנס, המתגורר בצ'יאפס, סיפר כי "הבית התנועע כמו מסטיק". לואיס קרלוס בריסניו, אדריכל בן 31 שהיה במקסיקו סיטי בזמן הרעידה סיפר כי "מעולם לא הייתי במקום בו האדמה נעה כל כך חזק. תחילה צחקתי, אבל כאשר האורות כבו לא ידעתי מה לעשות. זו היתה בהלה אמיתית".

בעקבות מספר ההרוגים הגבוה והזנק הגדול שגרמה רעידת האדמה, כמו גם החשש מפני קריסת מבנים נוספים, הודיעו השלטונות במקסיקו כי בתי הספר יישארו סגורים בימים הקרובים.