משפחת השליח חולצה בשבת מ'סנט מרטין'

שליח חב"ד באי סנט מרטין החליט להשאר יחד עם בני משפחתו בבית. במהלך השבת התברר שאין מנוס מחילוץ בני המשפחה.

ידידיה בן אור , י"ט באלול תשע"ז

נזקי ההוריקן
נזקי ההוריקן
Reuters

בני משפחתו של שליח חב"ד הרב משה חיינוביץ' המאייש את אחד מבתי חב"ד האקזוטיים ביותר בעולם, חולצו במהלך השבת במבצע דרמטי, זאת לאחר הפעלת קשרים בינלאומיים על ידי זק"א.

האי הקריבי 'סנט מרטין' ממוקם בחלקו הצפוני של קבוצת האיים הקאריביים, מתחלק בריבונות בין צרפת והולנד. כמובן, שגם שם ישנו בית חב"ד, המופעל על ידי הרב משה חיינוביץ'.

בימים האחרונים התפנו מרבית התושבים והתיירים הרבים מהאי, בעקבות הסופה ההולכת ומתקרבת.

אולם, שליח חב"ד חשב כי עוצמת הרוחות תהיה חלשה יותר מהמתואר, לכן החליט להשאר יחד עם בני משפחתו, אשתו וחמשת ילדיו בגילאי שנה עד שמונה בביתו שבמרכז האי.

לאחר כניסת השבת החלו הרוחות העזות לנשוב בעוצמה רבה מאוד ובני המשפחה עברו במהירות לבית חב"ד שנמצא במיקום גבוה יותר, אולם בשל הלחץ, שכחו כי המבנה נמצא במהלך שיפוצים - כך שבני המשפחה נפלו מן הפח אל הפחת.

מאחר שפיקוח נפש דוחה שבת פנה השליח מיד למטה העולמי של חב"ד בניו יורק וכן לארגון זק"א בבקשת עזרה לחילוץ של בני משפחתו מהאי שדרכי התעבורה אליו באוויר ובים נסגרו.

לצורך מבצע החילוץ נפתחה בשבת קבוצת WhatsApp ייעודית למבצע חילוץ טראס אטלנטי. לקבוצה חוברו הרב מנדי קוטלרסקי מנהל מטה חב"ד העולמי, יו"ר זק"א יהודה משי זהב, מתי גולדשטיין ודוד רוז ממטה הבינלאומי של זק"א, צבי גלוק ודוד קושניר מארגון עמודים, אייזיק לידר ממונסי, יעקב וימיסברג מרשות חירום לאומית, לשכת סגנית שרת החוץ ציפי חוטובלי, חדר המצב של משרד החוץ, שגריר ישראל והנספח הצבאי בהולנד ועוד.

בשלב ראשון נעשו מאמצים עילאיים להשיג מטוס פרטי שיסכים לנחות באי ברוחות העזות. אחרי שעות של חיפושים הצליח הרב אייזיק לידר מארה"ב להשיג מטוס פרטי עם 8 מקומות ישיבה שהסכים לנחות באי בתוך הסערה ולחלץ את בני משפחת השליח. אולם המטוס לא קיבל אישור נחיתה מההולנדים וחזר כלעומת שבא.

"זו הייתה אכזבה מסויימת" אומר יהודה משי זהב, "לאחר שעות של פעילות, עד שאיתרנו מטוס פרטי שהסכים לטוס לאזור, ההולנדים לא אישרו את הנחיתה". בארגון זק"א לא התייאשו, פנו לגורמים רבים בהם גם למשרד החוץ הישראלי על מנת שיסייע בחילוץ בני המשפחה שזעקו לעזרה, אולם גם השגריר הישראלי והנספח הצבאי הישראלי בהולנד, לא הצליחו להשיג אישור נחיתה למטוס החילוץ.

לאחר שעות רבות של פעילות בינלאומית, הצליחו ליצור קשר עם טייס שהביא ציוד הומניטרי לאיזור, שלאחר שיכנועים רבים הסכים לקחת את בני המשפחה. זה נחת באזור, וחילץ את שרה אשתו של השליח וחמשת ילדיהם. השליח בעצמו העדיף להישאר באזור על מנת שיוכל לסייע ליהודים אחרים כאשר בני משפחתו נמצאים במקום בטוח וללא סכנה.

אולם דא עקא. לאף אחד מהגופים לא היה מושג לאן חולצו בני המשפחה.לאחר מאמצים נוספים התברר שבני המשפחה הונחתו בפורטו ריקו במקום מבטחים.

אחרי כמה שעות הגיע למוקד זק"א עוד קריאה לעזרה מ'סנט מרטין'. באי המושך אליו המוני תיירים בכל שנה, שהו עוד קבוצה של יהודים מארה"ב וקנדה בהם סטודנטים יהודים בבית הספר לרפואה ואנשי עסקים מקומיים שנקלעו לסערה מבלי יכולת חילוץ. הללו רוכזו בבית הספר לרפואה באי.

ושוב החלו מאמצים בינלאומיים לחילוצם. רק כשעתיים לפני יציאת שבת, מטוס אמריקאי שהביא לאי ציוד הומניטרי, חילץ למעלה מ-150 בני אדם בהם גם את הקבוצה היהודית.