ליברליזם. קרא
ליברליזם. קרא צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

שידורי ערוץ 20 חרגו מהכללים שנקבעו לו, ובעקבות כך ייתכן כי יחולטו הערבויות שהופקדו על ידי הערוץ כשעלה לאוויר. בימים האחרונים מרחף מעל הערוץ איום הסגירה בעקבות החריגות הללו, איום שמטריד גם את נשיא המדינה שקרא שלא להחשיך את הערוץ.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שר התקשורת, איוב קרא, על האיום, החריגות ושתיקת כלי התקשורת האחרים שלא מזדעקים אל מול האפשרות לסתימת פיות.

"אלה דברים ששמעתי ממועצת הלוויין והכבלים. אני לא בקי בדיוק בסוגיות שמדברים עליהם, אבל יש הפרות ואין הכחשה לקיומן של ההפרות ולכן היה כעס גדול מאוד. אני מקווה שאחרי שיחות שקיימתי עם יו"ר מועצת הכבלים והלוויין נמצא דרך לתת לגליזציה ואישורים מתוך ראיה שחופש הביטוי צריך להינתן לכל עם ישראל. זה הכיוון שהחלטתי עליו והוא מקובל על המערכת".

בהקשר זה מספר השר קרא: "אנחנו מכינים תזכיר מיוחד של החוק שיאפשר קידום הערוצים הייעודיים, וגם הולכים למהפכה בתקשורת כולל אפשרות להורדת הרגולציה לכל מי שירצה להקים ערוץ טלוויזיה, שתהיה תחרות הוגנת בין הערוצים המסחריים והציבור ייהנה מכך".

שר התקשורת מוסיף ומדגיש כי מדיניות זו שאותה הוא מבקש לקדם קיימת בארצות הברית וברבות ממדינות המערב. "אין סיבה לרגולציה שהייתה בשנות התשעים ותחילת שנות האלפיים ועד היום. הדברים השתנו. צריך תחרות הוגנת בכל התחומים ולאפשר חופש ביטוי. כל מי שרוצה לשדר ישלם אגרה מינימאלית כמו כל עסק, כמו כל עיתון ואתר אינטרנט. אין סיבה שמי שרוצה להשקיע לא נאפשר לו להשקיע. כל דבר אחר מחשיך את היותנו מדינה דמוקרטית נאורה וליברלית".

קרא מדגיש בדבריו שהמהפכה אמנם החלה בערוץ 20, אך לטעמו היא תהיה טובה לכלל הערוצים הקיימים ותוביל לתנופה תקשורתית כוללת בישראל.

על דבריו אלה נשאל השר אם מתן אפשרות לכל בעל עסק להקים ערוץ טלוויזיה ללא רגולציה שתגביל תכנים ותעניק מסגרות לשידורים, עשויה להוביל לרידוד של רמת התכניות שישודרו, יותר ריאליטי ותכניות זולות. השר קרא סבור אחרת: "בעולם הוכח שככל שיש תחרות בין הערוצים המסחריים יש יותר שידור אובייקטיבי והוגן, והציבור מאמין יותר לתקשורת. יהיו תכניות יותר איכותיות כי ירצו למשוך רייטינג.

״הרגולציה מגבילה את התכנים ואת הערוצים ואני לא רוצה לקבוע לכל גורם מה ישדר. בעיתונות אין שום בעיה עם זה. המדינה לא מפסידה מזה והעיתון האובייקטיבי ביותר הפך לפופולארי ביותר ואנחנו רוצים עיתונות אובייקטיבית שתביא לציבור את האמת".

באשר לערוץ 20 אומר השר: "אני לא מקבל את זה שיש הפרות רק לערוץ אחד. הרי כל הערוצים עברו הפרות והיו להם בעיות, כולל תקציביות באופן מאוד בעייתי, והכול נפתר. אני לא מצדד בסתימת פיות. גם כאן נפתור את הבעיות אם היו, ונשמור על חופש הביטוי שיבוא לידי ביטוי בכל ערוץ ובכל כיוון. לכן אני פחות נכנס לתכנים אלא מדבר על העיקרון שלפיו לא תהיה סתימת פיות בעידן שלי. אני חסיד הפתיחות החופש והדמוקרטיה".

עם זאת העיר השר קרא כי הפתיחות עליה הוא מדבר תהיה כל עוד הכללים הבסיסיים נשמרים ואין בשידורים עידוד לפשיעה, סמים, טרור, פורנוגרפיה וכיוצא באלה.

באשר לתגובות שהוא מקבל מציין השר קרא כי גם הוא עצמו מופתע מהקולות המעודדים אותו. "אני מזהה קונצנזוס למהפכה שאני מכוון אליה. לא האמנתי שאפילו מ'הארץ' אמרו לי כל הכבוד. אני חושב שזה מתבקש למי שדוגל בדמוקרטיה. כשאמרתי שאני רואה את חופש הביטוי מתגשם על ידי כל ערוץ קיים לא ניתן להתנגד לכך.

״אי אפשר לדגול בחופש הביטוי כשהוא נוגע לקבוצה שלך וכשזה נוגע לקבוצה אחרת להתנער מחופש הביטוי. חופש ביטוי צריך להיות בכל מגזר ובכל קבוצה בכל מקום ברחבי הארץ. בדקתי את זה עם חלק מהערוצים הקיימים והם בעד, ואני מקווה שהמהפכה הזו תצא לדרך עם תחילת המושב הבא של הכנסת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו