בלעדי
הסיוע האווירי להצלת חיים בסופה

ערוץ 7 פגש את אנשי משמר החופים האמריקני שמטרתם להציל אנשים במצבי חירום בים ובהצפות. צפו

יששכר רואס , י"ט באלול תשע"ז

סופת ההוריקן 'אירמה' מכה בשעות האחרונות (ראשון) בפלורידה, והיא אחת מהחזקות ביותר שפגעה במדינה בשמונים השנים האחרונות.

בקיץ האחרון, ביקרתי באחד היחידות העוסקות בחילוץ והצלה בדיוק באזור הזה, יחידת משמר החופים האווירית של קלירווטר השוכנת ליד העיר טמפה. בסיס זה הוא הגדול ביותר של משמר החופים והוא אחראי על אזור פלורידה, איי הבהמאס, ומפרץ מקסיקו. תחת אחריותו מצוי שטח בלתי נתפס בהיקף של כ-250 אלף קמ"ר.

היחידה של קלירווטר מצוידת במסוקי ג'ייהוק, הדומה למסוק הינשוף של חיל האוויר אך בעל מאפיינים המתאימים אותו לפעילות ימית ממושכת. הוא כולל 3 מיכלי דלק חיצוניים המרחיבים את טווח המסוק משמעותית ומאפשרים לו לשהות זמן רב באוויר.

בנוסף לטייס וטייס המשנה המטיסים את המסוק, ישנם גם שני אנשי צוות אחרים - אחד מהם מפעיל מכ"ם והשני שחיין שתפקידו לבצע את החילוץ עצמו בעזרת כננת הרמה.

טייסי משמר החופים סופגים לעתים יחס מזלזל לעומת טייסי חיל האוויר והצי האמריקניים, אבל דווקא תנאי הטיסה שהם נאלצים לפעול בהם, קשים יותר במקרים רבים מאשר טייסים אחרים.

הטייסים של קלירווטר יודעים כי באופן קבוע, בכל שנה, יצטרכו להתמודד עם תנאי טיסה מהמאתגרים שניתן להעלות על הדעת.

הצטרפתי גם למשימה ימית עם ספינה "מגויסת" של משמר החופים. ספינה זו היא בעצם סירה קטנה המדמה סירה במצוקה, כשעל צוות המסוק לבצע שלל משימות הקשורות לחילוצה והחשת עזרה אליה.

אני מצטרף למפקד, קפטיין מייק זורן, הידוע גם בכינוי המחמיא "קפטן הפיראטים" והצוות יוצא ממעגן באיזור קלירווטר אל עבר החופים הזהובים של מערב פלורידה.

האימון נערך בשיתוף 4 מסוקים המגיעים אלינו בזוגות לאימון. בזמן שמסוק אחד מתרגל איתנו, מסוק נוסף מתרגל הכנסת צוללן למים כחצי קילומטר מאיתנו. כל העת, צוות הספינה פוקח עין במכ"ם ובעיניים לוודא שספינות תועות לא מגיעות לאזור ומסכנות את בטיחות התרגיל.

אנו גם נדרשים לעבור תדריך מצד צוות המסוק בקשר. מהצד השני בוקע קולה של אישה צעירה בהיריון מתקדם, שנשואה - כמה מפתיע - לטייס מסוק של משמר החופים.

אחרי תדריך קצר, יורד אלינו שחיין המדמה הגעה לסירה במצוקה. השחיין נעזר בחברי הצוות שעל הסיפון ולאחר כמה דקות קופץ חזרה למים ונאסף ע"י המסוק. בין השאר מתרגלים כאן הורדה של משאבות על מנת לשאוב מים במקרה והסירה בסכנת טביעה.

אימונים אלו חיוניים להכשרת צוותי המסוקים - והם מבוצעים בתדירות של 4 ימים בשבוע. צוותי משמר החופים נחשבים לבעלי הניסיון הגדול ביותר בתחום.

ביום המחרת אנו מצטרפים למסוקים, הפעם מלווים אותם מהאוויר בכדי לקבל פרספקטיבה של מחלץ.

בסיס קלירווטר יהיה אחת היחידות הפעילות ביותר בשבועות הקרובים וכל זאת לאחר שאנשיו כבר סייעו לתושבי יוסטון והסביבה בשליחת ציוד במטוסי הרקולס ופריסת 4 מסוקי ג'ייהוק לסיוע לתגבור, לאחר ההוריקן 'הארווי'.טוען....