(ארכיון)
(ארכיון)צילום: פלאש 90

סקר חדש של מכון סמית שהוזמן על ידי ה'תנועה למדינה יהודית ודמוקרטית' מצא כי 63% מכלל האוכלוסייה היהודית הבוגרת סבורים כי יש להתחשב בשחקני הכדורגל שומרי השבת ולא לקיים את המשחקים עד לאחר צאת השבת.

58% סבורים כי יש להתחשב באוהדי הכדורגל שומרי השבת ולדחות את המשחקים. נתון מעניין מעלה כי למרות שהמצב הנוכחי בו חלק מן המשחקים מתקיים בשבת מקובל על 59% מכלל האוכלוסייה, 58% טוענים כי אם משחקי הכדורגל יתקיימו רק בימות חול ולא בשבת המהלך לא יפגע בהם והם יצפו גם ביום חול במשחקים.

לסקר המלא לחצו כאן

הסקר מפריך את הטענה שמשחקי הכדורגל ביום חול מנוגדים לרצון הציבור או יגרמו למיעוט קהל ביציעים או צופים בטלוויזיה, ומוכיח כי רוב הציבור סבור כי יש להתחשב בשומרי השבת ולהימנע מחילול שבת בעקבות המשחקים.

כזכור, למעלה מ-300 שחקני כדורגל מליגת העל ומן הליגה הלאומית, חתמו תוך זמן קצר על עצומה הקוראת לראש הממשלה לכבד את זכותם לנוח ולא לחייבם לעבוד בשבת.

בתנועה למדינה יהודית ודמוקרטית שהגישו את העתירה נגד משחקי הכדורגל בשבת, רואים בסקר חיזוק לעמדותיהם, "רוב ברור מכלל עם ישראל תומך בעמדתנו שכבר התקבלה בבג"ץ. בג"ץ קבע כי משחקי הכדורגל בשבת פוגעים בזכויות של שחקני הכדורגל ומנוגדים לחוק שעות עבודה ומנוחה. אנו קוראים לראש הממשלה ולחברי הממשלה לכבד את החלטת בג"ץ ואת יום השבת ולא לבצע מחטף פוליטי בניגוד לרצון רוב העם".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי - האיחוד הלאומי) הגיב לתוצאות הסקר. "הסקר קובע בבירור שרוב העם תומך במאבקם של שחקני הכדורגל ובני משפחותיהם לשמור את השבת. לא יעלה על הדעת שבמדינה יהודית יעמידו אנשים בפני שתי אופציות או לשמור את השבת או להתפרנס. אני קורא לחבריי השרים וחברי הכנסת לעמוד על הזכות הבסיסית של השחקנים לנוח בשבת, וזאת בהתאם לסעיף מפורש בהסכמים הקואליציוניים שלא נפגע בשומרי שבת ובפרנסתם", אמר.

"אם ההתאחדות לכדורגל החליטה להזיז את המשחקים המרכזיים משבת לימים ראשון שני אך ורק משיקולי רייטינג, אין שום היגיון ואין שום הצדקה מוסרית לכפות על קיום יתר המשחקים בשבת עצמה בניגוד לאמונתם של השחקנים ובניגוד לזכויותיהם המוקנות להם על פי חוק שעות עבודה ומנוחה".