עדות ממיאמי: "איננו סומכים על הנס"

"שמענו על מקרים בהם אנשים יצאו כדי לסייע ליהודי מבוגר שנותר לבדו בבית וניצלו מרמזור או עץ שקרס דקה לאחר שעזבו את המקום", סיפר

מיכל לוי , כ' באלול תשע"ז

הצפות במיאמי
הצפות במיאמי
צילום: רויטרס

יממה לאחר שסופת ההוריקן 'אירמה' החלה להכות במיאמי, מספר תושב העיר יהודה פריד שנותר בביתו על ההתמודדות עם מזג האוויר הקשה ועל הפחד לצאת החוצה.

"עוברות עלינו שעות לא קלות של חרדה לצד תפילות רבות ששום יהודי לא ינזק", סיפר לעיתון החרדי 'המבשר'. "למותר לומר כי כולם ספונים כעת בבתיהם עם בני המשפחה. אני מתגורר בקומה גבוהה יחסית ולכן לא חשבתי לעזוב את העיר".

"הרחובות מוצפים אמנם אבל לא בגבהים שכולם חששו", ציין, "אי אפשר לצאת החוצה אבל אם מביטים מהחלון, אפשר לזהות עצים ותמרורים שקרסו. החלק המאיים יותר אלו הן הרוחות העזות שנשמעות היטב בכל הבית למרות שהכל סגור ואטום. לרבים אין חשמל וטלפון, מדי פעם החשמל מתחדש אולם לאחר כמה דקות שוב נופל. אבל כאמור, אנו מקווים ומתפללים שזה יהיה המצב הגרוע ביותר, ולא נדע יותר מכך חלילה בסופה הזאת. כמובן שיתכן מאוד שאצל אלו שמתגוררים בבתים חד קומתיים המצב שונה".

לדבריו, איש אינו מעז לצאת מהבית. "מה שברור, שבתוך כל המצב הזה אנו רואים השגחה פרטית על כל צעד ושעל. אנו שומעים על אנשים שיצאו למקרה חירום כדי לסייע ליהודי מבוגר שנותר לבדו בבית וניצלו מרמזור שקרס או עץ שקרס על רכב דקה לאחר שעזבו את המקום. אך כמובן שבאופן כללי בשעה כזאת אין סומכים על הנס ואיש אינו מעז לצאת מהבית".

אחד המקומות שהסופה הכתה בו הוא העיר קי ווסט שבפלורידה, שליח חב"ד המקומי הרב לוי צוקער, עזב את המקום עם משפחתו, אך ידע לספר על מה שמתרחש מאחור.

"האמת שעתה (צהרים, שעון ארה"ב) כבר ניתק הקשר עם חברי הקהילה שנותרו במקום, כיוון שהטלפון קרס. עד אז הייתי בקשר עמם. הם סיפרו שאכן כמו שצפו הכל רועש וגועש, עצים, תמרורים ועמודי חשמל קורסים בזה אחר זה, וכנראה גם נזק רב נגרם לבתים. אבל ב"ה אין נזקים בנפש, ואנו מתפללים ומקווים שבע"ה כך זה גם ימשך".

"ממה שאני יודע עד עתה בית המדרש שלנו לא נפגע, וכך גם הבית. אולם כמובן שככל הנראה נכנסו מים, ואת הנזק שנגרם נדע רק מאוחר יותר. עפ"י הידוע הרכב שלי כבר לא נמצא על יד הבית והוא כנראה שט במים.. אך רכוש אפשר להחזיר, מה שאין כן חיים אי אפשר להחזיר, וכולנו מקווים שהנזק יגמר ברכוש, וגם השעות הבאות לא יהיו גרועות יותר ממה שהיה עד עתה", הוסיף.