גבי גזית
גבי גזית פלאש 90

שדרן הרדיו, גבי גזית, הידוע בלשונו המשתלחת מכה שנית והפעם בראיון עם הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת בנושא מאבק השבת.

בתחילת הראיון סיפר הרב על מגמת העלייה בשמירת השבת בקרב אנשים פרטיים וכי עכשיו הדברים צריכים לבוא לידי ביטוי גם ברמה הציבורית ולא כפי שיש הרוצים לאפשר תחבורה ציבורית ופתיחת עסקים בשבת.

גזית שאל האם הרב מתנגד לתחבורה ציבורית לשכבות חלשות המבקשות לנסוע לביקורים ביום החופש שלהם, והרב השיב שיש צורך גם להתחשב בנהגים ובעובדים שיאלצו לוותר על יום המנוחה שלהם.

הרב ביקש להסביר שאם יש אנשים המבקשים בכל זאת לנסוע בשבת יש דרכים לעשות זאת, אך גזית קטע אותו ופסק נחרצות: "אין דרכים. אם אדם שגר במעברה בחולון ואמו מאושפזת בתל השומר והוא רוצה לבקר אותה בשבת, הוא לא יכול. הוא צריך לזנוח אותה למען שומרי השבת. עובדה. אי אפשר להתווכח על זה".

הרב אליהו השיב: "גבי אתה חי במאה הקודמת. אין מעברות בחולון". וגזית הודה כי השתמש במילה לא נכונה אך נשאר עיקש בעמדתו. הרב ביקש שוב לומר כי ישנן דרכים להגיע ממקום למקום אך גזית קטע אותו ואמר: "למה אתה מתווכח איתי אני אומר לך שאי אפשר".

הרב לא נותר חייב ושאל בחזרה: "למה אתה מתווכח איתי?" ושוב ניסה להסביר: "יש דרכים בחיים לפתור איזונים", ושוב קטע אותו גזית ואמר: "לא אין דרכים. למה לא מפריע לך ששר התחבורה שאונס את כולנו לשבת בבית בסופי שבוע נוסע במכונית השרד שלו, שאתה משלם את הדלק שלה, בשבתות לקנות גלידה בתל אביב, זה לא מפריע לך?".

הרב נותר שליו וענה לגזית: "גבי אני מרגיש שאתה מקצין? אני לא חושב שיש שר בממשלה שאונס את כולנו לשבת כלואים בבית מאחורי מנעול ובריח למשך 48 שעות. זה פשוט לא נכון".

גזית שוב הגביה את קולו ואמר: "אתה יודע מי עושה את זה? לא השרים, אתה וחבריך אונסים אותנו לחיות בעבר, ומונעים מאיתנו את חופש התנועה שהוא החירות הבסיסית של כל אזרח במדינה מודרנית בעולם".

הרב ניסה להמשיך את דבריו ואמר לגזית: "אתה חי בבועה דימיונית, אני לא אונס אותך ולא אף אחד לשבת בבית". אך שוב ושוב גזית קטע את דבריו.

בהמשך הראיון שוב ושוב ניסה הרב להסביר את עמדתו אך גזית קטע את דבריו ואף השתמש בביטויים גסים וחריפים, לדבריו על מנת להקצין את הבעיה, עד שנפרד מהרב במילים: "אני מודה מאוד לרב שמואל אליהו שלא הצליח לשכנע אותי גם בפעם הזאת".