נתניהו נוחת בארגנטינה
נתניהו נוחת בארגנטינה צילום: אבי אוחיון. לע"מ

ראש הממשלה ופמלייתו מקיימים ביקור היסטורי וראשון מסוגו של ראש ממשלה במדינות דרום אמריקה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ההיסטוריון, ד"ר סבסטיאן קלור, מומחה ליהדות אמריקה הלטינית באוניברסיטת חיפה, על הפרט התמוה הזה, לפיו מאז קום המדינה לא מצא לנכון ראש ממשלה ישראלי להגיע למדינות הללו.

"מדובר בביקור של ראש ממשלה עם ארבע ראשי מדינות בדרום אמריקה בדרך לעצרת הכללית של האו"ם. זה לא היעד המרכזי של הנסיעה", אומר ד"ר קלור ומציין כי מדובר בביקור בעל אופי כלכלי בעיקרו. בביקור זה ידובר לא מעט על ענייני מכס, ביטוח סוציאלי, נגישות לארכיונים מתקופת השואה, חקלאות והשקיה ועוד.

על היותו של הביקור ראשוני מסוגו, מציין ד"ר קלור כי בעבר הגיעו מנהיגים ישראליים לארגנטינה ובהם דמויות כמו אבא אבן, בן גוריון, רבין ופרס ואחרים, אך כל אלה ביקרו במדינה לא בתקופת כהונתם הפעילה כראשי ממשלה, ואכן בהיבט זה ביקורו של נתניהו הוא ראשוני.

"היחסים בין ישראל לארגנטינה מושרשים מאוד. ארגנטינה היא מהראשונות שהכירו בישראל. ישנם הסכמים כלכליים מאז פירון, אבל ב-12 השנים האחרונות ארגנטינה חיזקה קשרים עם איראן, ונצואלה, לוב ואחרות", מסביר קלור את הסיבות להדרת רגליהם של מנהיגים ישראליים מהמדינה. לעומת זאת המדיניות הנוכחית והחדשה בארגנטינה היא לחזק את הקשר עם מדינות מערביות וישראל היא אחת מהן.

הקשרים המשתנים הללו, אומר ד"ר קלור, הם שהובילו בין השאר גם להתעוררות התופעות האנטישמיות כדוגמת הצגתו של נתניהו כפושע מלחמה במדי SS. "האנטישמיות בארגנטינה קיימת והתופעה נחקרת ונלמדת, אולי בגלל כמה אירועים מרכזיים שהיו כמו חטיפת אייכמן, הדיקטטורה הצבאית בארגנטינה שהעלימה שלושים אלף איש ובהם אלפיים יהודים שקיבלו טיפול מיוחד בגלל שהם היו יהודים, הפיגועים בשנות התשעים בשגרירות, הפיגוע בבניין הקהילה היהודית ועוד. מדובר בתופעה קיימת".

בדבריו מציין ד"ר קלור כי "יש גורמים בתוך ארגנטינה, לא רק בשמאל אלא גם בדרג המדיני, שמוקיעים את ישראל על מדיניותה בסכסוך הישראלי פלשתיני. קולות כאלה נשמעים גם מהקהילה היהודית שאמנם מחבקת ומכבדת את הביקור, אבל יש בה גם קולות של ביקורת".

סוגייה מיוחדת שנידונה במהלך הביקור היא סוגיית פתיחת הארכיונים מתקופת השואה. "ארגנטינה אומרת שהיא חושפת ומעבירה לישראל חומרים ארכיוניים שכוללים מסמכים ותצלומים שניתן ללמוד מהם על היחס של ארגנטינה לפליטים ולתהליך קליטת הנאצים בשטחה אחרי מלחמת העולם השנייה". עם זאת לסוגיה זו יש פן נוסף והפוך הנחשב ככל הנראה לבעייתי מבחינתה של ישראל: "באחד העיתונים האופוזיציוניים בארגנטינה פורסמה דרישה שישראל תפתח ארכיונים שנמצאים אצלה על הקשרים בין ישראל לחונטה הצבאים שהעלימה שלושים אלף איש. דוקטורנטים רוצים לחקור את התקופה הזו. העניין הוא שארגנטינה חושפת את העבר האפל שלה אבל ישראל לא רוצה לעשות זאת".

קלור מציין כי פתיחת הארכיונים היא מגמה שקיימת בכל העולם, וגם ארה"ב עשתה זאת לפני מספר שבועות ולעומת זאת ישראל מתקשה לנהוג בדרך זו.

באשר למדינות האחרות בהן יבקר נתניהו, מציין ד"ר קלור כי מדובר במדינות שמדיניותן הכלכלית תואמת יותר את עמדותיו של נתניהו. מדובר במדינות שהיחסים שלהן עם ישראל מתהדקים והשיח עימן צפוי להתמקד גם בהיבט הכלכלי וגם בהיבט ביטחון הפנים. גם כאן, צופה קלור, עשויה האנטישמיות להרים ראש לנוכח עצם קיומו של הביקור.