בתי עסק יוכלו להציג עצמם כ"מושגחים"

בג"ץ דחה את העתירה נגד מונופול הרבנות על הכשרות ואסר להציג את המונח ''כשר'' בבית עסק שאינו מחזיק בתעודת הרבנות.

חיים לב - ערוץ 7 , כ"א באלול תשע"ז

מברכת. רחל עזריה
מברכת. רחל עזריה
צילום: יוסי אלוני

שופטי בית המשפט העליון דחו הערב (שלישי) את עתירת התנועה הרפורמית נגד מונופול הרבנות על הכשרות ואסרו להציג את המונח 'כשר' בבתי עסק שאינם מחזיקים בתעודת כשרות מהרבנות אך מנגד אפשרו לבעלי עסקים להציג את רמת כשרותם ולהיקרא 'מושגחים'.

"אכן, בית אוכל שלא ניתנה לו תעודת הכשר לא יכול להציג עצמו כ'כשר'", הבהירה הנשיאה מרים נאור בפסיקתה, "אך אין בכך כדי למנוע ממנו להציג מצג אמת בכתב, המפרט את הסטנדרטים שעליהם הוא מקפיד ואת אופן הפיקוח על שמירתם".

עוד הוסיפה כי "מצג זה יבהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי אין בידי בית האוכל תעודת הכשר. משהוצג לצרכן מצג אמת, יבחר הוא כטוב בעיניו".

יו"ר ועדת הרפורמות ויוזמת החוק להפרטת מערך הכשרות, ח"כ רחל עזריה (כולנו), אמרה בתגובה לפסק הדין כי היא "מברכת על ההחלטה הסופית של בית המשפט העליון בעניין מונופול הכשרות. זה יאפשר לבעלי עסקים להציג את מה שקורה בעסק שלהם מבחינת תהליך הכנת המזון וייתן פתח לגופי כשרות נוספים לפעול בתחום - זהו עוד צעד בדרך לפירוק מונופול הכשרות".

"כולם יודעים שמערך הכשרות של הרבנות לא מתפקד ורק פירוק המונופול ופתיחת השוק לתחרות יפתור את הבעיות שיש כיום. אמשיך בקידום החוק להפרטת מערך הכשרות כדי שאזרחי ישראל יוכלו להיות יותר בטוחים בכשרות אותה הם צורכים, עם ישראל רוצה כשרות אך לא רוצה מונופול ולא מוכן לשלם בלי לקבל תמורה", הוסיפה.