מבצע ביקורת בעסקים
מבצע ביקורת בעסקיםIstock

רשות המסים ערכה מבצע ביקורת רישום הכנסה באזור גוש דן. במסגרת המבצע, שנוהל על ידי פקידת שומה גוש דן, נערכו 167 ביקורות בעסקים ממגוון תחומים, מהן עולה כי כ- 13% מהם לא רשמו הכנסות כדין.

המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור, בין היתר ע"י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

בביקורת שנערכה אצל תקליטן באירועים, נמצא כי הוא חותם אבטלה ולא רשם כנדרש הכנסה של כ- 26,000 שקל.

התקליטן הסביר "יש לי קצת בלאגן אבל לקראת סוף שנה אני עובר על הדברים ועושה סדר".

אצל שיפוצניק אצלו נערכה ביקורת גילו המבקרים כי הוא לא רשם שני צ'קים בסך כולל של כ- 16,000 שקל שנפדו בצ'יינג'. השיפוצניק טען "אבדוק שוב".

בביקורת שנערכה אצל נגר נמצא כי הוא לא רשם 2000 שקל שקיבל מספר ימים לפני הביקורת ו- 200 שקל מזומן שקיבל ביום הביקורת. הנגר הסביר "בסוף העבודה אני רושם את הכל". במשרדו של רואה חשבון בו נערכה ביקורת נתגלו 5 צ'קים לא רשומים בסך 3000 שקל. רואה החשבון בתגובה "לא הספקתי לרשום".

בחנות פירות וירקות אליה הגיעו המבקרים נמצא כי בעליה כלל לא מנהל ספרים ואין לו תיק ברשות המסים. בעל החנות "אני בודק אם משתלם לי לפתוח תיק".

בחנות תכשיטים נמצאו מספר צ'קים בסכום כולל של כ- 3500 שלא נרשמו בספרי העסק. בעל החנות טען "לא ידעתי". במשרדו של עורך דין נמצא צ'ק בסך של כ- 15,000 שקל בתוך מעטפת הפקדה בבנק. עורך הדין הסביר "דעתי הוסחה".

במרפאה של רופא שיניים נמצאו שני צ'קים בסכום של 2900 שקל. כאשר בדקו המבקרים את הקבלות הם מצאו כי רק על 2000 שקל יצאה קבלה. הרופא הסביר "מכיוון שהלקוחה התכוונה להחליף את הצ'קים לא רשמתי".