הדסה: שיא של ההשתלות בשבוע אחד

בבית החולים מסכמים שבוע מוצלח במיוחד של השתלות, ומציינים כי חיי החולים ניצלו "הודות לבחירה של אחרים להציל חיים במותם".

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ג באלול תשע"ז

רופא השיניים מושתל הכבד
רופא השיניים מושתל הכבד
צילום: דוברות הדסה

מספר יוצא דופן של השתלות בוצע במהלך השבוע האחרון במרכז ההשתלות בהדסה. כולן הסתיימו בהצלחה.

ד"ר הדר מרחב, מנהל מרכז ההשתלות בהדסה, מספר כי במהלך השבת האחרונה ביצע צוות ההשתלות שתי השתלות כבד בחולים קשים ומורכבים בזו אחר זו, בהפרש של מספר שעות בודדות.

שני הניתוחים המורכבים סיכמו שבוע עמוס ביותר של פועלו של הצוות, במסגרתו בוצעו ארבע השתלות כבד, שתי השתלות כליה, שלושה ניתוחי הנצלה ושתי כריתות כליה בחולים מורכבים.

"צוות מרכז ההשתלות בהדסה, הכולל יחד עמי את ד"ר עבד חלאילה ואת ד"ר סמיר אבו גזלה, ערוך בהחלט לביצוע של השתלות מרובות המתקיימות אפילו בו זמנית בחדרי ניתוח מקבילים, או כאלה המתבצעות ברצף בזו אחר זו" מדגיש ד"ר מרחב. "הצוות המקצועי שלנו מיומן ומסוגל להתמודד עם ניתוחים מורכבים צמודים, לא רק מבחינת היכולת הכירורגית אלא גם מבחינת העומסים הנלווים, הפרוצידורה המורכבת והתיאומים הרבים הנדרשים בעת שכזו".

"את הניתוח הראשון פתחנו בשעה 06:00 בבוקר, ניתחנו עד שעות הצהריים וכמה שעות לאחר מכן כבר היינו בעיצומו של הניתוח השני", מתאר ד"ר מרחב.

"מדובר היה במבצע מורכב ובמאמץ ניכר של כלל הצוות. לשמחתי עד כה ניתן בהחלט לומר כי ההשתלות עברו בהצלחה, אותה אני משייך לעבודה משותפת של צוות נרחב ביותר. למעשה, בניתוחי השתלה תמיד מעורבים לעיתים גורמים מחוץ לבית החולים, דוגמת מרכז ההשתלות הארצי ושת"פ עם בתי חולים אחרים, אך גם רבים מתוך בית החולים. כך למשל הצוות הנפרולוגי שלעיתים מבצע דיאליזה במנותח לאורך השתלת הכבד, יחידות טיפול נמרץ וצוות היחידה למחלות זיהומיות, צוותי חדר הניתוח, צוות אנגיו. אנו תמיד עובדים עם הרבה גורמים מסביב ורוב מערכות הבסיס של בית החולים מעורבות בכל השתלה", הוא מוסיף.

מושתלי הכבד אשר נותחו ביום שבת הינם חולי כבד במצב מורכב. "חולה אחד מתגורר בצפון הארץ. לפני חודשיים החמירה מחלת הכבד שלו למצב מסכן חיים ונאלצנו לאשפזו עד להשתלה בהדסה", מתאר פרופ' רפעת ספדי, מנהל יחידת הכבד בהדסה. "החולה השני מתגורר בירושלים, הוא מטופל שלנו ביחידת הכבד כבר כמה שנים והמתין להשתלה כשנה. מצבו החמיר לאחרונה והפך לקשה".

פרופ' ספדי מספר כי מושתל כבד נוסף, המתגורר אף הוא בצפון ומטופל במרפאתו שבנצרת, סבל משחמת כבד שמעורבת עם סרטן כבד על רקע זיהום ממושך בנגיף כבד מסוג B. מצבו המורכב דרש השתלת כבד בהקדם.

"ההשתלה המוצלחת לה זכה השבוע אמורה לפתור אותו הן מהסרטן והן משחמת הכבד, והוא כבר מסתובב במחלקה, מחייך ומרגיש טוב מאוד". המושתל, ד"ר סלאח, רופא שיניים, אמר כשהוא מחייך מאוזן לאוזן: "אין כמו פרופ' ספדי שהוא גיבור בעיני, וצוות ההשתלות בהדסה שהצילו אותי כשהמצב שלי היה הכי חמור שרק אפשר. אני לא מאמין שאני מרגיש כל כך טוב ושההשתלה עברה באופן חלק שכזה. אני לא יודע מי תרם את הכבד עבורי אבל אני מודה מאוד על הכל".

לסיום מבקש ד"ר מרחב להדגיש את חשיבות החתימה על כרטיס "אדי" לתרומת איברים. "חייהם של מושתלי האיברים ניצלו הודות לבחירה של אחרים להציל חיים במותם. התרומות מגיעות מקשת רחבה של אנשים וכדאי שידעו זאת בציבור, הבחירה היא של כל אחד מאיתנו".