תחנות תרבות

תחנות תרבות והפעם עם נעם יעקובסון, 42, שחקן, קומיקאי, זמר וסולן להקת 'עניין אחר'

יוסף ארנפלד , כ"ג באלול תשע"ז

תחנות תרבות                -ערוץ 7
נעם יעקובסון
צילום: לירן שמש

דמות ספרותית שהיא מקור השראה בשבילך:

כרגע אני צולל לתוך עולמה של צפת במאה ה-19 בספר 'עיר קסומה' של יהושע בר יוסף, ספר כבד עם שפה עשירה ומשגעת. אחת הדמויות המרכזיות היא אלעזר, רופא יליד היישוב הישן שנמשך לעולם הרפואה מילדות ומשלב בין הקודש לחול באופן מרשים. ספר מקסים. דורש קצת מאמץ, אבל שווה.

סרט מומלץ:

'נורמן' של יוסף סידר. סרט על "מאכער" פוליטי שהולך ומסתבך, מגיע לפסגה ומתרסק ממנה בצורה כואבת. יצא לי להכיר במגרש הפוליטי לא מעט אנשים שפועלים באופן דומה, והסרט מצליח להוציא את האנושי, הכואב והמרגש באופן מרשים ונוגע.

שלושה שירים עבריים אהובים:

אתחכם ואבחר שלושה זמרים או הרכבים. 'בלקן ביט בוקס' - פתחו לי צוהר לעולם הבלקני שהוא הבן-דוד הערס של מוזיקת הכליזמר, אהוד בנאי - יוצר ענק ואחד הצנועים והמרשימים בתחום, ומאיר אריאל - וואו, מה שהאיש הזה ידע לעשות למילים.

קבוצת ווטסאפ מעניינת שאתה חבר בה:

"ניגונים של מרכז" - אוסף של חבר'ה שהתאגדו כדי לנגן בבתי חולים בהתנדבות. הם נפגשים פעם בחודש באחד מבתי החולים במרכז, עוברים במחלקות ומשמחים את החולים. בפעמים הספורות שיצא לי להצטרף זו הייתה חוויה מדהימה.

לאן תפנה תקציב של מיליון דולר בתחום תרבות?

תחילה אקים תשתית של סאטירה ציונית הולמת ומערך דיגיטל של סרטוני הסברה ישראליים, שייתנו מענה עקבי והולם לכל ההכפשות שישראל סופגת בעולם הווירטואלי ובמדיות החברתיות. שם נמצאת המערכה האמיתית על דעת הקהל העולמית. כמו כן, אחייב את מינהל התרבות התורנית להשתמש בתקציבים הללו כדי להביא אומנים צעירים, כאלה שהם בתחילת דרכם, ולא להשקיע את מרבית התקציב בהופעות הגדולות, כך שיתפתח כאן הדור הבא של האומנים בארץ. מירי רגב, מאחורייך!

מה מצחיק אותך?

עדיין צופה בסיינפלד ו-Friends, מכיר את כל הפאנצ'ים בעל פה, ובכל זאת. יש לי גם חולשה לנונסנס שכתוב בצורה משובחת, ולסאטירה שבודקת את גבולות הצופה.

איזו דמות הכי אהבת לשחק ב'מהדורת השבט' של 'לאטמה'?

טאוויל פאדיחה, השר הפלשתיני לענייני זעם בלתי נשלט. עד היום מדי פעם אני פונה לילדים שלי במבטא של טאוויל. זו דמות שאני נכנס אליה בשניות. לשמחתי הזעם הבלתי נשלט מצחיק גם את בתי בת השלוש, אז הכול עובר בטוב.

איזו דמות אתה מצטער שלא הציעו לך להיות?

קנאת הסופרים שלי אינה יודעת שובע. קח כל תפקיד ראשי ואני מיד משתוקק להיות שם על הבמה. מאידך, אני לא באמת מצטער. גם לתחום המשחק הגעתי במקרה, כאשר פחות או יותר נקלעתי לאודישנים של 'לאטמה'. אי"ה, מה שצריך להגיע - יגיע.