זיו מאור: לממשלה אין זכות להתערב

הצעדים הרגולטוריים נגד ערוץ 20 – פיקוח ראוי או אכיפה סלקטיבית?

נעמה בן-חיים , כ"ג באלול תשע"ז

זיו מאור: לממשלה אין זכות להתערב-ערוץ 7
זיו מאור
צילום: אלירז שנהב

ההמלצה של יפעת בן-חי שגב לחלט את ערבויות ערוץ 20 ולאיים בשלילת רישיונו היא נקודת שפל היסטורית בדברי ימי הרגולציה התקשורתית בישראל, נקודה שמחייבת שינוי דחוף בגישה. הגישה החדשה חייבת להיות חד משמעית: לממשלה אין שום זכות להתערב בתכנים של שום ערוץ טלוויזיה.

לידתו של ערוץ 20 בחטא: כישלונו המסחרי של ערוץ התכלת מלפני עשור הוכיח מעל לכל ספק שאין ביקוש לערוץ טלוויזיה דתי, תהיה אשר תהיה משמעותו של ערוץ כזה. מי שמעוניין בתכני מורשת יכול לצרוך אותם בשפע באינטרנט. עם זאת, מה שחסר מאוד לאזרחי ישראל הוא ערוץ טלוויזיה ימני: אקטואליה, בניגוד לתוכניות פרשת שבוע, היא בעלת אורך מדף קצר ומתאימה לאופיו התזזיתי של ערוץ טלוויזיה. לא ייאמן כיצד אחרי תשע שנים שבהן הציבור הישראלי מוכיח בבחירות שוב ושוב את נטייתו לימין, עדיין כל הטלוויזיה הישראלית – ציבורית ומסחרית כאחד – כשהיא פוליטית, היא נוטה לשמאל.

אז ערוץ 20, בתור ערוץ מסחרי שאמור להתבסס על פרסומות, מנסה למלא את החלל הזה ולשדר תכנים ימניים. אפשר לדון בשאלה מה קדם למה: האם הערוץ ביקש את הרישיון לשידור מורשת על מנת להפר את הכללים ולשדר אקטואליה; או שמא מדובר בהתאמת הערוץ לטעם של צופיו לאחר שכבר החל את שידוריו.

אבל דבר אחד ברור כשמש: הערוץ משדר לצופים את מה שהם רוצים לראות, ועל כך בדיוק הוא נענש, על כך בדיוק מרחפת מעליו כעת סכנת החשכה.

ערוץ 20 נענש משום שהוא ימני. במועצת הכבלים והלוויין אולי יגידו שהערוץ נענש על היותו ימני, בזמן שהוא אמור להיות דתי. אבל זה לא באמת חשוב, משום שתוכן טלוויזיוני אינו עניינה של הממשלה.

זיו מאור

עורך אתר 'מידה', יו"ר אגודת 'לדעת'