להתחיל מחדש עוד לפני החגים

ראש השנה הוא הזדמנות להתחלה חדשה. מתי? עכשיו – לפני החגים. הנה צרור עצות להתחלה חדשה ומתוקה.

בשיתוף 'פעמונים' , כ"ו באלול תשע"ז

להתחיל מחדש עוד לפני החגים-ערוץ 7
קניות לחג...
צילום: Thinkstock

חודש תשרי הוא זמן מצוין להתחיל להתנהל נכון כלכלית. צרור עצות לרוצים לצאת לדרך חדשה.

התירוץ הישראלי הנפוץ ביותר לדחיינות הוא "אחרי החגים". הבעיה היא ש"אחרי החגים" באמת מגיע ואז זה פשוט מאוחר מדי. ראש השנה הוא הזדמנות להתחלה חדשה. מתי? עכשיו – לפני החגים. הנה צרור עצות להתחלה חדשה ומתוקה.

היערכות מקדימה: תקציב ההוצאות בחודשי השנה השונים אינן סטטיות: יש חודשים בהם ההוצאות גדולות במיוחד ויש חודשים בהם ההוצאות קבועות. בתקופה זו חשבון הבנק שלנו מצוי תחת מתקפה בשלוש חזיתות: הוצאות החופש הגדול כבר יורדות לנו החודש בכרטיס האשראי, רכישות תחילת שנת הלימודים ממתינות לתורן במחזור החיוב הבא ובפתח כבר מציצים אלינו החגים והוצאותיהם. זהו בדיוק הזמן לקחת נשימה עמוקה ולבנות תקציב לחודש החגים. תקציב זה מומלץ לפרק לסעיפים ברורים: ארוחות החג, ביגוד, מתנות ובילויים. ללא תקציב כזה סביר להניח שתיכנסו לסחרור של חוסר שליטה שתתעוררו ממנו במינוס "אחרי החגים".

תווי קנייה אינם "מתנה" – הם כסף

קיבלתם תווי קנייה כשי לחג? מצוין. רבים נוטים לייעד את התלושים האלה ל"פינוקים": מותרות שיש כעת הזדמנות לקבל אותן "חינם". אולם בהסתכלות פיננסית מציאותית, תווי הקנייה הם הכנסה כספית נוספת ויש להתייחס אליהם כאל חלק מההכנסה החודשית שלכם. המשמעות היא שניתן לרכוש בעזרתם מוצרים שאתם מתכננים לרכוש כחלק מהתקציב לחגים. ועוד טיפ קטן: קחו את התווים אתכם בארנק.

מסע תענוגות לארץ הסופרמרקטים

מי שמבקר בסופר בתקופת החגים זוכה לקחת חלק בחגיגת שיווק אגרסיבית של ממש. אם בימי שגרה הביקור בסופר משול לקרב בין הלקוחות לבין המשווקים, בחגים כבר מדובר במלחמת עולם. בצעו את הקניות בחוכמה, מגיעים לסופר עם רשימה מסודרת ולא רוכשים בתשלומים. אם קשה לכם לעמוד בפיתויים, שיקלו לערוך את הקניות לחג באינטרנט, כך לא "יתפסו" אתכם אריזות מפתות ומבצעים "משתלמים" בזמן השיטוט במעברים ובנוסף, תוכלו לחסוך זמן וכסף על דלק וחניה. ואפילו תקבלו את כל המצרכים ארוזים ומסודרים עם שליח עד הבית. וזכרו: מבצע אינו מבצע רק כי כך כתוב על השלט: השוו מחירים וכמויות באריזה וקראו את האותיות הקטנות, במיוחד אלה שעל הקופונים.

אורח נטה לארח זה דבר נפלא – במיוחד בחגים. אבל בואו נשים את הדברים על שולחן החג: לארח זה לא זול בכלל. מארחים את המשפחה המורחבת? חשבו מראש בדיוק כמה אנשים מגיעים, כמה מהם ילדים, לכמה ארוחות הם מגיעים? הכינו תפריט מסודר ממנו תגזרו רשימת קניות מדויקת. מקובל גם שאורחים מביאים חלק מהמאכלים לארוחת החג, אל תהססו לבקש מכל מוזמן להביא איתו משהו.

מרבה נכסים מרבה דאגה

יש משפחות שאצלן אירוע מוביל לאירוע, ארוחת חג לארוחת חג, מנגל למנגל ולינה וללינה. אנחנו לא נגד מפגשים משפחתיים חלילה, אך כדאי לשקול ולתעדף את האירועים. לא חייבים ללכת לכל אירוע של דודה רחוקה ואולי נחמד לכם יותר לבלות עם חברים? זיכרו שאירוח גורר גם הוצאות על דלק, ביגוד ומתנות ושיקלו האם אתם באמת צריכים לנסוע את הדרך או שאפשר לחלוק רכב עם מוזמנים אחרים? האם אתם באמת חייבים להופיע לכל אירוע עם בגד חדש? ולמי אפשר שלא להביא מתנה?

מתנה לחג

תתפלאו – אנחנו לא אומרים לכם לא להביא מתנות. אבל יש כמה טיפים שיסייעו לכם לצאת מזה בזול. מתנות לא חייבים לקנות בחנויות ממותגות בקניון, ערכו סקר שוק, כולל באינטרנט, ורכשו מתנות ייחודיות יותר ויקרות פחות. אם גם אתם מאלה ש"שומרים" מתנות ל"מתישהו" אז הזמן שלהן הגיע. בידקו, אולי בארון מסתתרת לכם מתנה נפלאה שאפשר להעביר הלאה? תוכלו גם לקנות מתנה משפחתית אחת גדולה, שלא פעם יהיה כיף גדול יותר לקבלה, מאש מספר מתנות קטנות ולא שימושיות. אתם עוד תתפלאו כמה בני המשפחה האחרים שמחים לחלוק איתכם בהוצאה ולקנות מתנה במשותף. ולסיום, הכי חשוב לזכור: החלק החשוב באמת במתנה אינו הכוונה, אלא פתק ההחלפה.

סלון חדש

יש הנוטים להחליף ריהוט או לרכוש פריט חדש שימשיך את אווירת ההתחדשות המלווה את ראש השנה. אך הזמן הנכון, לרכישת רהיטים, הוא, בדרך כלל, לקראת סוף השנה האזרחית, שכן לפני ספירות המלאי המחירים יורדים והסוחרים מעדיפים למכור במחירים נמוכים. זיכרו, רהיט נרכש לשנים ולרב מצבו הפיזי לא מצדיק את החלפתו. אם לא תכננתם מראש, אל תתפנו לקנות חדש.

בגד חדש

אנחנו לא מתווכחים עם המשוואה הזו. להיפך: אנחנו ממליצים להשתמש בה כדי להיערך לשנה כולה. כמו בסופר שהזכרנו קודם, גם ברשתות ההלבשה, חגיגת השיווק מתעצמת בתקופה זו של השנה. ובמקום שבו יש הנחות יש גם הזדמנויות. נצלו את עונת ה"סיילים" להצטיידות לכל השנה, השוו מחירים ובידקו איפה מחכה לכם ההזדמנות המשתלמת ביותר, שגם מתאימה לתקציב שהכנתם כמובן. המבצעים אינם פוסחים גם על חנויות העודפים של רשתות האופנה הגדולות. מומלץ לבדוק מה הן מציעות בעונה זו ואיזה עודפים נותרו מהמלאי הקודם?

קבלו מניות בטבע

רק נגמר החופש הגדול ושוב דואג לנו לוח השנה בנדיבותו לחופשה. ימי חול המועד הם הזדמנות מצוינת לצאת אל הטבע עם הילדים. בזמן שהמבוגרים מחפשים מנוחה מפנקת משגרת היום – יום, ילדים מצפים בעיקר לחוויות שמחוץ למקום הלינה. לכן, ניתן לחסוך ולבחור במלון זול, או להשתכן בדירת אירוח משתלמת. כן, גם ללון בשטח זו אופציה. את הטיול עצמו תתכננו מראש כך שישלב בין טיולים חינמיים והופעות חופשיות לבין אטרקציות בתשלום. כאשר בוחרים באטרקציה בתשלום מומלץ לבדוק זמינותם של קופונים ושל הנחות קבועות – למשל של הסתדרות המורים, מועדוני צרכנות למיניהם ועוד. והכי חשוב: סעו בזהירותזה גם חוסך דלק.

מומלץ להדפיס רשימה זו ולתלות על המקרר. עכשיו! לא אחרי החגים

ארגון "פעמונים" שואף למציאות בה משפחות בישראל מנהלות חיים כלכליים מאוזנים. הארגון מלווה ומדריך עשרות אלפי משפחות ויחידים מדי שנה ומסייע להם לצאת לדרך חדשה של עצמאות כלכלית.

בשנת תשע"ז סייענו בארגון פעמונים ל7,200 משפחות לצאת ממצוקה כלכלית באמצעות כ-3,000 מתנדבים בכל רחבי הארץ.

תרמו עכשיו לפעמונים ועזרו לנו גם בתשע"ח לסייע לעוד אלפי משפחות להתנהל באחריות ולהרים את הראש כל השנה.

לתרומות לחצו כאן או התקשרו 1800-35-10-12